Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

Εύκολα στους «4»

Χωρίς να δυσκολευτεί η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Βαλένθια στο «Μεστάγια» και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η «βασίλισσα» έχοντας στο πλευρό της το 2-0 από το πρώτο παιχνίδι στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», αλλά και την… πεντάρα από αυτό του πρωταθλήματος δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Βαλένθια… Με την ισοπαλία 1-1, απλώς σφράγισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του θεσμού, έστω κι αν αγωνίστηκε για λίγα λεπτά και με εννέα παίκτες.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε, ο οποίος κάθισε στις κερκίδες του «Μεστάγια» λόγω της αποβολής του στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδω, προσπάθησαν να σκοράρουν πρώτοι για να ελπίζουν σε μια καλύτερη συνέχεια.

Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε ποτέ. Μάλιστα, ο Μπενζεμά στο 44ο λεπτό έβαλε… ταφόπλακα σε τέτοια όνειρα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Μουρίνιο.

Οι «νυχτερίδες» ισοφάρισαν σε 1-1 στο 52ο λεπτό με τον Κόστα, το οποίο έμελε να είναι και το τελικό σκορ.

Για τους μαδριλένους αποβλήθηκε ο Κοεντράο στο 51ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη, ενώ με απευθείας κόκκινη ο Ντι Μαρία λίγο πριν το τέλος.