Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

Μπορεί και χωρίς Ζλάταν!

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας, χωρίς τον τιμωρημένο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας της Τουλούζ με σκορ 3-1.

Μπορεί και χωρίς Ζλάταν
Ο Κάρλο Αντσελότι δεν είχε στη διάθεσή του τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς λόγω τιμωρίας, ωστόσο οι συμπαίκτες του αναπλήρωσαν επάξια το κενό του. Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Τουλούζ, καθώς επικράτησε στο «Παρκ ντε Πρενς» με σκορ 3-1 και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου. Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Γκαμεϊρό έδωσε το προβάδισμα στους πρωτευουσιάνους, για να φέρει το ματς στα ίσα ο Ταμπανού, δέκα λεπτά αργότερα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αποφάσισαν γρήγορα να «κόψουν» τις ελπίδες της Τουλούζ, με τον Παστόρε να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην Παρί στο 48’ και τον Λαβέτσι να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 66’.

Σκούρα τα βρήκε η Σεντ Ετιέν κόντρα στη Μο, για να πάρει το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου. Οι «στεφανουά» δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι σε μία ομάδα, με την οποία έχουν τεράστια διαφορά δυναμικότητας, καθώς ύστερα από 120 αγωνιστικά λεπτά που δεν υπήρξε σκορ (0-0), χρειάστηκαν τη διαδικασία των πέναλτι όπου επικράτησαν 5-3.

Στα άλλα ματς, η Μπρεστ δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από την Μπαστιά C.A, επικρατώντας 3-1, η Μπορντό νίκησε 2-1 την Μουλέν, η Λανς είχε εύκολο απόγευμα (3-0) με την Σταντ Μπορντελέ, ενώ στα πέναλτι με σκορ 4-3 προκρίθηκε η Βενισιέ εις βάρος της Λε Πουαρέ σουρ Βι (0-0 κ.α.).