Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Πρόκριση από… τώρα για Σάο Πάολο! (videos)

Τυπικά θα ταξιδέψει η Σάο Πάολο την επόμενη εβδομάδα στη Βολιβία, καθώς συνέτριψε με 5-0 την Μπολιβάρ στον πρώτο αγώνα διπλής σειράς για τα προκριματικά του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Οι Βολιβιανοί απώλεσαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό έκλεισε στο 3-0. Άλλωστε ο Οσβάλντο άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό με καταπληκτικό σουτ, ενώ ο Λουίς Φαμπιάνο σημείωσε το 2-0 στο 20ό λεπτό και το 3-0 στις καθυστερήσεις. Ακολούθησε ο Ζάντσον με το 4-0 στο 59ο και ο Ροτζέριο Σένι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με πέναλτι στο 62ο.
Σε αντίθεση με την παραπάνω ομάδα της Βραζιλίας, η Γκρέμιο ηττήθηκε  με 1-0 στο Εκουαδόρ από την Ντεπορτίβα Κίτο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης καταγράφηκε από τον Κάρλος Φεράουντ στο 75ο λεπτό. Πάντως οι Βραζιλιάνοι διατήρησαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις επελάσεις του Ζε Ρομπέρτο, που δημιούργησε αρκετούς κινδύνους ενώπιον της εστίας του Αλεξάντερ Καραμπαλί.
Και οι όμιλοι του πρώτου γύρου:
Πρώτος Όμιλος: Μπαρτσελόνα (Εκουαδόρ), Νασιονάλ (Ουρουγουάη), Μπόκα Τζούνιορς (Αργεντινή) και Τολούκα (Μεξικό).
Δεύτερος Όμιλος: Σπόρτινγκ Κριστάλ (Περού), Λιμπερτάδ (Παραγουάη), Παλμέιρας (Βραζιλία) και Νικητής 1.
Τρίτος Όμιλος: Άρσεναλ Σαραντί (Αργεντινή), Δε Στρόνγκεστ (Βολιβία), Ατλέτικο Μινέιρο (Βραζιλία) και Νικητής 4.
Τέταρτος Όμιλος: Βελέζ Σάρφιλντ (Αργεντινή), Πενιαρόλ (Ουρουγουάη), Έμελετς (Εκουαδόρ) και Νικητής 2.
Πέμπτος Όμιλος: Κορίνθιανς (Βραζιλία), Σαν Χοσέ (Βολιβία), Μιλονάριος (Κολομβία) και Τιχουάνα (Μεξικό).
Έκτος Όμιλος: Σάντα Φε (Κολομβία), Σέρο Πορτένιο (Παραγουάη). Ρεάλ Γκαρκιλάσο (Περού) και Νικητής 5.
Έβδομος Όμιλος: Ντεπορτίβο Λάρα (Βενεζουέλα), Ουνιβερσιδάδ της Χιλής (Χιλή), Νιούελς Ολντ Μπόις (Αργεντινή) και Νικητής 6.
Όγδοος Όμιλος: Φλουμινένσε (Βραζιλία), Χουακιπάτο (Χιλή), Καράκας (Βενεζουέλα) και Νικητής 3.

πηγή: onsports.gr