Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

Τρίποντη… εκτέλεση!

Με τρίποντο του Μάρκους Ουίλιαμς έξι δέκατα πριν τη λήξη του παιχνιδιού, η Μάλαγα πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην Άλμπα στο Βερολίνο, για την 7η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague.

Τρίποντη… εκτέλεση
Σημαντικό διπλό πέτυχε η Ουνικάχα Μάλαγα επικρατώντας της Άλμπα με 67-65, χάρις σε τρίποντο του πέτυχε ο Μάρκους Ουίλιαμς έξι δέκατα πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα, ολοκλήρωσε νικηφόρα τον πρώτο γύρο του Top 16 της Euroleague, έχοντας συνολικά 3 νίκες και 4 ήττες. Αυτό τη διατηρεί ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης, την ίδια ώρα που περιόρισε τις πιθανότητες των Βερολινέζων οι οποίοι πλέον βρίσκονται στο 2-5.

Πέραν του καθοριστικού καλαθιού του Ουίλιαμς, ξεχώρισε ο Σίμον για τους νικητές ενώ καλή εμφάνιση για τους γηπεδούχους πραγματοποίησε ο Τόμπσον.

Η Μάλαγα ήταν αυτή που άνοιξε στο σκορ στην O2 Arena και που κατάφερε να διατηρεί με… σκαμπανεβάσματα ένα προβάδισμα έξι πόντων (11-17). Όμως ο Ντζέντοβιτς έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για τους γηπεδούχους και με επιμέρους 9-2 πέρασαν μπροστά, 20-19. Όχι για πολύ πάντως με τον Κάλογουεϊ στο τέλος του δεκαλέπτου να διαμορφώνει το 20-22.

Η Άλμπα συνέχισε με φόρα από την πρώτη περίοδο. Πίεσε στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα πολλά λάθη της Μάλαγα και παίζοντας συγκεντρωμένα κατάφερε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +8 (42-34).

Φορτσάτη μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η Ουνικάχα. Ο Κρούνοσλαβ Σίμον σημείωσε τρία συνεχόμενα τρίποντα και με το καλάθι του Πάνκο οι Ισπανοί έτρεξαν σερί 11-0 και πέρασαν ξανά μπροστά (42-45). Μάλιστα κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της περιόδου χάρις στον Πέροβιτς, 51-55.

Ντέρμπι το τελευταίο δεκάλεπτο με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να τρέχει σερί 8-0 (59-57) και να ξαναμπαίνει δυναμικά στην διεκδίκηση του ματς. Άλμπα και Μάλαγα συμβάδιζαν από εκεί και πέρα με τον Ουίλιμας ωστόσο να βάζει την σφραγίδα του στο παιχνίδι καθώς με δικό του τρίποντο δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, 65-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 42-34, 51-55, 65-67

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε 2, Νέι, Σάφαρτζικ 5 (1), Τόμπσον 16 (9 ριμπάουντ), Φούλε, Μπάιαρς 2, Ντζέντοβιτς 16 (6 ριμπάουντ), Μιράγες 1, Γουντ 5 (1), Φόστερ 8 (5 ριμπάουντ), Ιντμπίχι 4, Μόρλεϊ 6 (7 ριμπάουντ)

Ουνικάχα Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 12 (3), Ουίλιαμς 10 (1), Λίμα, Πάνκο 6 (1), Βιδάλ, Ουρτάσουν, Καλογουέι 10 (3), Πέροβιτς 9, Βάθκεθ 11, Ντίαθ, Ζόριτς 7, Ντράγκιτς 2