Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

Εκθρόνισε τη «βασίλισσα»

Την πρώτη της ήττα στο Top 16 της Euroleague γνώρισε η Ρεάλ, 74-72, από την Εφές Αναντολού. Πλέον οι δύο ομάδες συγκατοικούν στην κορυφή, με τους Τούρκους ωστόσο να έχουν το πλεονέκτημα.

Μάχη μέχρι τελικής πτώσης έδωσαν στην Κωνσταντινούπολη Εφές Αναντολού και Ρεάλ Μαδρίτης, με τον τουρκικό σύλλογο να παίρνει τελικά τη νίκη με 74-72 και παράλληλα να αναγκάζει την «βασίλισσα» στο πρώτο της… στραπάτσο στο Top 16 της Euroleague. Πλέον οι δύο ομάδες, έπειτα από επτά αγωνιστικές, βρίσκονται μαζί στην πρώτη θέση του Ε’ ομίλου της διοργάνωσης με το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι ωστόσο να έχει το πάνω χέρι.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης φτάνοντας ακόμα και στο +14. Ωστόσο παρολίγον να χάσουν δικό τους ματς στο τέλος όταν και πέρασαν στην αντεπίθεση οι Ισπανοί.

Λούκας και Σαβάνοβιτς οι κορυφαίοι των νικητών, ο Φερνάντεθ ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Η Ρεάλ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, όμως οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα το πάνω χέρι. Με σερί 7-2 έφτασαν στο +7 (12-5) ωστόσο η «βασίλισσα» κατάφερε να μειώσει στο τέλος της περιόδου σε 23-19.

Με τον Βούγιατσιτς μπροστάρη και εννέα αναπάντητους πόντους η Εφές εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+13, 34-21) την οποία κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το ημίχρονο (46-36) παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν.

Η φτωχή, επιθετικά, συνέχεια για την ομάδα του Μαχμούτι έδωσε την ευκαιρία στην Ρεάλ να ροκανίσει τη διαφορά. Μάλιστα η τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου η Εφές, επέτρεψε στους Μαδριλένους να φτάσουν στο 55-52, με το σκορ τελικά να διαμορφώνεται στο 59-54.

Η αντεπίθεση της Ρεάλ συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, αποδίδοντας τελικά καρπούς. Με σερί 6-0 οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά (59-60) για πρώτη φορά μετά το 0-2 της πρώτης περιόδου. Η Αναντολού όμως δεν έχασε την ψυχραιμία της. Απάντησε με επιμέρους 11-4 και πρωταγωνιστή τον πρώην «ερυθρόλευκο» Τζαμόν Λούκας και ξαναπέρασε μπροστά (71-66) τρία λεπτά πριν το φινάλε. 12’’πριν τη λήξη ο Μίροτιτς με τρίποντο μείωσε στον πόντο, 73-72. Ακολούθησε φάουλ στον Σαβάνοβιτς ο οποίος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ καθώς ο Κάρολ αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-36, 59-54, 74-72

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 10, Βούγιατσιτς 9 (1), Ερντέν 6, Τουντσερί 3, Σιπ 8 (2), Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 13 (8 ριμπάουντ), Λούκας 16 (5 ασίστ), Κούτσο, Γκιουλέρ, Μπάρατς 7

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 14 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πότσιους, Σουάρεθ 2, Ρέγες 11, Μίροτιτς 5 (7 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 10 (2), Χετσχάιμερ 2, Μπέγκιτς 10, Κάρολ 11 (2), Γιούλ 6 (5 ασίστ), Σλότερ 1