Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

Μπάρτσα γελά, Μακάμπι… κλαίει!

Την έκτη της νίκη σε επτά αγωνιστικές στο TOP 16 της Ευρωλίγκας πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, επικρατώντας στο Τελ Αβίβ της Μακάμπι, με σκορ 82-77. Κορυφαίος στα εύστοχα τρίποντα στη διοργάνωση ο Ναβάρο.

Μπάρτσα γελά, Μακάμπι… κλαίει
Η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και το απέδειξε και στο «Nokia Arena». Οι Καταλανοί ήλεγχαν απόλυτα το ματς κόντρα στην «ομάδα του λαού», παίρνοντας το έκτο ροζ φύλλο σε επτά αγωνιστικές στο TOP 16 της Ευρωλίγκας με το τελικό 82-77, με αποτέλεσμα να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο το έργο των Ισραηλινών για πρόκριση στην επόμενη φάση. Ιστορική μέρα για τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, καθώς με τα δύο τρίποντα που πέτυχε έφτασε συνολικά στη διοργάνωση τα 423, αφήνοντας δεύτερο στη σχετική λίστα τον Τζιανλούκα Μπαζίλε (421).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντάς το προηγούμενη με σκορ 22-20. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 21-17, πήγε στα αποδυτήρια στο +2 (39-41). Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και στο δεύτερο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 67-53. Στο τελευταίο, η «ομάδα του λαού» έκανε την ύστατη προσπάθεια για τη νίκη, ροκανίζοντας αρκετά τη διαφορά, αλλά αυτό δεν έφτανε, με τους πρωταθλητές Ισπανίας να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 82-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-41, 53-67, 77-82.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 8 (2), Τζέιμς 16, Σμιθ 11 (1), Χίκμαν 19 (3), Ροθ, Πνίνι 3 (1), Κάνερ-Μέντλι, Οχαγιόν 11 (2), Πλάνινιτς 7, Σέγκεβ, Λάντεσμπεργκ 2, Ζάλμανσον.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 6 (7 ριμπ.), Χουέρτας 5 (1), Αμπρίνες, Ναβάρο 14 (2), Γιασικεβίτσιους 14 (2), Ουάλας 5 (1), Ινγκλς, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 7 (1), Τζαβάι 6, Μάικλ 7 (1), Τόμιτς 18.