Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013

Ασταμάτητη η Αϊντχόφεν!

Με… άνεση παρέμεινε στην κορυφή η Αϊντχόφεν, καθώς επικράτησε στην έδρα της 7-0 της Ντε Χάαγκ για την 21η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ασταμάτητη η Αϊντχόφεν

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, στο 9ο λεπτό με τον Βαϊνάλντουμ. Το 2-0 για την Αϊντχόφεν έγινε με αυτογκόλ του Σουπουσέπα στο 57’.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πολύ εύκολα για την Αϊντχόφεν, η οποία έφτασε σε δύο ακόμα τέρματα με τον Μέρτενς στο 64’ και τον Λενς στο 67’.

Ο Λοκάντια στο 80’ και ο Μέρτενς με το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι στο 85’ έκαναν το 6-0. Το σκορ έκλεισε ο ίδιος που άνοιξε τον… χορό των γκολ, με τον Βαϊνάλντουμ να διαμορφώνει το τελικό 7-0.

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα για την Άλκμααρ με σκορ 1-0 από την Γκρόνιγκεν με γκολ του Κιρμ από το 27ο λεπτό και του γηπεδούχους να αγωνίζονται με δέκα παίκτες από το 65’, λόγω αποβολής του Ελμ.

Ρόντα-Χέρακλες 3-3
(1’ Μάλκι, 57΄Περέιρα, 90+1’ Ντόρντα- 15΄Βετσίνοβιτς, 41’ Γκουρίγε, 46’ Βουγίτσεβιτς) Μπρέντα-Τσβόλε 3-0
(41’ πεν Μπούιτς, 46’ Κουντέλι, 68’ Χαντουίρ)
Αϊντχόφεν-Ντεν Χάαγκ 7-0
(9’, 90+1’ Βαϊνάλντουμ, 57’ αυτ. Σουπουσέπα, 64’, 85’ Μέρτενς, 67’ Λενς, 80’ Λοκάντια)