Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου 2013

Μία και… μοναδική «βασίλισσα»

Η νίκη της Ρεάλ επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Μαδρίτη καθιστά τη «βασίλισσα» τη μοναδική αήττητη ομάδα του Top 16 της Euroleague έπειτα από έξι αγωνιστικές.

Χρειάστηκε επιπλέον χρόνος στη Μαδρίτη για να λύσουν τις διαφορές τους Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ.

Σε ένα ματς αντάξιο του ονόματος και της ισχύος των δύο ομάδων, οι Μαδριλένοι αναδείχθηκαν νικητές με 86-78, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του E’ ομίλου του Top 16 της Euroleague.

Το παιχνίδι όπως αναμενόταν κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τη «βασίλισσα» να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα και να παραμένει έπειτα από έξι αγωνιστικές η μοναδική αήττητη ομάδα στη φάση των «16».

Κάρολ και Φερνάντεθ οι κορυφαίοι για τους νικητές. Έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Στη Μαδρίτη αναμενόταν σκληρή μάχη και οι δύο ομάδες το έδειξαν από το ξεκίνημα. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 2’35’’ για να σκοράρουν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-6, πέρασαν στην αντεπίθεση για το 9-8, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Μοσχοβίτες να προηγούνται με το ισχνό, 14-15.

Η υπεροχή της «βασίλισσας» στα ριμπάουντ και το καλύτερο ποσοστό της από τα 6,75μ. ήταν τα στοιχεία εκείνα που στην δεύτερη περίοδο της επέτρεψαν να βρεθεί στο +6 (33-27) και έτσι να οδηγηθεί στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε δυνατά ισοφαρίζοντας σε 34-34 δεν το χάρηκε όμως για πολύ καθώς ο Ρούντι Φερνάντεθ πήρε το… όπλο του και με σερί 7-0 έφερε ξανά μπροστά τους παίκτες του Λάσο με 41-34. Άμεση ήταν η απάντηση από τους Κάουν και Μίτσοφ που με 8-0 έκαναν το 43-42.

Μάχη καλάθι-καλάθι σε όλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό ισόπαλες, 66-66, Ουίμς, Κάρολ, Τεόντοσιτς και Γιούλ είχαν την ευκαιρία να βάλουν την υπογραφή τους στη νίκη, όμως δεν το κατάφεραν με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Παρόμοιο το σκηνικό και στον επιπλέον χρόνο, με Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ ενάμισι λεπτό πριν το τέλος να είναι στο 76-76. Μπλόκαρε εκεί η ομάδα του Μεσίνα σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που βρήκαν τις λύσεις από την γραμμή των ελευθέρων βολών με τους Φερνάντεθ, Γιούλ και Κάρολ (81-76), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη μερικά δεύτερα πριν τη λήξη. Ο Κάρολ με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-27, 43-44, 66-66 (κ.α.), 86-78

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 20 (13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σουάρεθ 3 (1), Ρέγες 4, Μίροτιτς 10 (5 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 3 (1), Χετσχάιμερ 5, Μπέγκιτς, Κάρολ 31 (6), Γιούλ 10 (2), Σλότερ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 13, Μίτσοφ 12 (1), Τζάκσον 4, Σοκόλοφ, Κρστιτς 11, Ουίμς 10, Ζόζουλιν, Έρτσεγκ 13 (3), Κρίστμας, Κάουν 11, Χριάπα 4 (9 ριμπάουντ), Πονκρασόφ