Παρασκευή 5 Απριλίου 2013

Περίπατος για τη Ρεάλ και 2η θέση!

Πάρτι για τη Ρεάλ που έκανε πλάκα στην Εφές, την «κέρασε» εικοσάρα (86-66) και κατέλαβε την 2η θέση στον όμιλο

Περίπατος για τη Ρεάλ και 2η θέση
Με τόσους παίκτες σε εξαιρετική μέρα, η «βασίλισσα» ήταν αδύνατο να χάσει από μια αναιμική, σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι Εφές. Ο Φερνάντεθ (15π.) στο πρώτο και ο Γιουλ (16π.) στο δεύτερο, ώθησαν την Ρεάλ στη νίκη.

Αφεντικό από την πρώτη περίοδο ήθελε να γίνει η Ρεάλ και το κατάφερε, αφού υπερείχε σε όλα τα σημεία. Με τον Ρούντι να πυροβολεί ακατάπαυστα έξω από τα 6.75 (3/3) και τον Μίροτιτς να παίρνει μπρος προς το τέλος της 1ης περιόδου έχτισε μια διαφορά 11 πόντων με την λήξη της πρώτης περιόδου με ένα 7-0 στο τελευταίο λεπτό της. Αυτό το σερί διευρύνθηκε σε 12-0 με τον Τζέισι Κάρολ να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα (με εννέα πόντους στη δεύτερη περίοδο). Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους (41-21), στο 17’ ενώ έκλεισε με την Ρεάλ να προηγείται με 17 πόντους 47-30, με ένα κάρφωμα χάιλαιτ σε ασίστ του Σέρχι, από τον Ρούντι Φερνάντεθ που έφτανε τους 13, με το τέλος του ημιχρόνου.

Η Εφές προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με ένα σερί 7-0 στην εκκίνηση της 3ης περιόδου για να πάει το ματς στο 47-37, ωστόσο η «βασίλισσα» είχε απάντηση με ένα δικό της 8-0. Η διαφορά ξανακατέβηκε για τελευταία φορά μέχρι τους 11, στο 55-44, αλλά ο Γιουλ είχε τρελά κέφια και σημειώνοντας 8 από τους 10 πόντους του σε αυτό το δεκάλεπτο, συνεχόμενους, εκτόξευσε ξανά τη διαφορά στους 17 για την Ρεάλ για να κλείσει η 3η περίοδος με 65-48.Η τελευταία περίοδος, ήταν διαδικαστική με τους Ισπανούς να πηγαίνουν την διαφορά μέχρι και 24, για να κάτσει η μπίλια στο +20 για την πρώτη νίκη της Ρεάλ μετά από τρεις σερί ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 47-30, 65-48, 86-66

Ρεάλ Μαδρίτης: Γιουλ 16 (2), Σουάρεθ 2, Ρ. Φερνάντεθ 15(3), Μίροτιτς 11 (1), Μπέγκιτς 9, Σλότερ 10, Κάρολ 14 (2), Ροντρίγκεθ 2, Ρέγιες 7, Χετσχάιμερ
Εφές Αναντολού: Φάρμαρ 11 (1), Λούκας 10, Σιπ 8, Σαβάνοβιτς 8 (1), Ερντέν 5, Βούγιασιτς, Μπάρατς 6, Τουντσερί 2,Γκονλούμ 8 Μπαλμπάι 7, Γκιουλέρ 1 πηγή: sport-fm.gr