Πέμπτη 11 Απριλίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Νίκες για Κορίνθιανς και Τιχουάνα!! (videos)

Ξεχώρισε το 5-1 της Ρεάλ Γκαρκιλάσο επί της Σέρο Πορτένιο, αλλά η βραδιά του Κόπα Σουνταμερικάνα περιείχε επίσης νίκη για την Κορίνθιανς και την Τιχουάνα.

Κόπα Λιμπερταδόρες: Νίκες για Κορίνθιανς και Τιχουάνα (videos) | onsports.grΑπό την πλευρά του, ο σύλλογος του Περού πραγματοποίησε αποφασιστικό βήμα αναφορικά με την πρόκριση στους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής διασύροντας τη Σέρο Πορτένιο της Παραγουάης. Ο Ρομπέρτο Νάνι ισοφάρισε στο 12λεπτό, αλλά το υπόλοιπο ματς περιείχε αποκλειστικά... Ρεάλ Γκαρκιλάσο. Ξεχώρισε το ωραίο γκολ του Φάμπιο Ράμος στο 77ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Όσκαρ Γκαμάρα σημείωσε δύο τέρματα, το 1-0 στο 8ο λεπτό και το 5-1 στο 89ο. Επίσης, ο Μαουρίτσιο Μόντες διαμόρφωσε το 2-1 στο 36ο λεπτό και ο Βίκτορ Φερέιρα το 4-1 με κεφαλιά στο 73ο.
Από την πλευρά της, η Κορίνθιανς κατέβαλε με 3-0 τη Σαν Χοσέ χάρη σε γκολ των Ρομαρίνιο, Πάολο Γκερέρο και Εντενίλσον, ενώ η Τιχουάνα επιβλήθηκε με 1-0 της Μιλονάριος μετά από γκολ του Φιντέλ Μαρτίνεζ Τενόριο στις καθυστερήσεις. Αμφότερες οι ομάδες είχαν εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση από τον πέμπτο όμιλο.
Τέλος, η Γκρέμιο και η Φλουμινένσε έμειναν στο 0-0. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο του βραζιλιάνικου «εμφύλιου», αφού ο Κρις αποβλήθηκε στο 45ο λεπτό.
Παρακάτω ο «χάρτης» της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες:
ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία: ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 10 (5 αγ.), ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 9 (5 αγ.), Τολούκα (Μεξικό) 5 (5 αγ.), Μπαρτσελόνα (Εκουαδόρ) 3 (5 αγ.).
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία: Λιμπερτάδ (Παραγουάη) 8 (4 αγ.), Παλμέιρας (Βραζιλία) 6 (4 αγ.), Τίγκρε (Αργεντινή) 6 (5 αγ.), Σπόρτινγκ Κριστάλ (Περού) 5 (5 αγ.).
ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία: ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΙΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 15 (5 αγ.), Δε Στρόνγκεστ (Βολιβία) 6 (5 αγ.), Σάο Πάολο (Βραζιλία) 4 (5 αγ.), Άρσεναλ Σαραντί (Αργεντινή) 4 (5 αγ.).
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τελική βαθμολογία: ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 13, ΕΜΕΛΕΤΣ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ) 10, Πενιαρόλ (Ουρουγουάη) 9, Ικίκε (Χιλή) 3.
ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Κορίνθιανς-Σαν Χοσέ 3-0
Τιχουάνα-Μιλονάριος 1-0
Τελική βαθμολογία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 13, ΤΙΧΟΥΑΝΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 13, Σαν Χοσέ (Βολιβία) 5, Μιλονάριος (Κολομβία) 3.