Παρασκευή 12 Απριλίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Επιβίωσαν οι Νιούελς Ολντ Μπόις!! (videos)

Η Ολίμπια έκανε ό,τι μπορούσε, για να αποκλείσει τους Νιούελς Ολντ Μπόις του Νάτσο Σκόκο, αλλά Αργεντίνοι πέρασαν στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες παρά την ήττα με 4-1 στην Παραγουάη.
Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ ήταν βασικός, αλλά η ομάδα του δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της αναμέτρησης. Το… κακό προκλήθηκε από αποβολή του τερματοφύλακα, Ναουέλ Γκουζμάν, στο 27ο λεπτό, εξέλιξη που συνδυάστηκε με εύστοχο πέναλτι του Χουάν Μανουέλ Σαλγκέιρο, ο οποίος διαμόρφωσε το 3-1 στο 74ο λεπτό με το ομορφότερο γκολ του αγώνα. Επίσης, ο Χουάν Κάρλος Φερέιρα «έγραψε» στο 54ο και στο 77ο λεπτό χάρη σε δύο εύστοχες κεφαλιές, ενώ ο Μίλτον Κάσκο ισοφάρισε προσωρινά στο 46ο λεπτό, σε 1-1. Παράλληλα, η Ουνιβερσιδάδ της Χιλής επιβλήθηκε με 3-2 της Ντεπορτίβο Λάρα στη Βενεζουέλα και ισοβάθμησε με τους Αργεντινούς, αλλά έμεινε τρία γκολ μακριά από την πρόκριση.
Νωρίτερα η Παλμέιρας, η οποία θα αγωνιστεί φέτος στη δεύτερη κατηγορία του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος, επικράτησε της Λιμπερτάδ με 1-0 και προκρίθηκε στους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, είτε σαν πρώτη, είτε σαν δεύτερη. Στο 52ο λεπτό, ο Τσαρλς ολοκλήρωσε φάση διαρκείας ενώπιον της εστίας των Παραγουανών πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ακολούθησε αποβολή του Ουέσλι στο 60ό λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά οι Βραζιλιάνοι επιβίωσαν και πήραν το «τρίποντο».
Παρακάτω ο «χάρτης» της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες:
ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία: ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 10 (5 αγ.), ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 9 (5 αγ.), Τολούκα (Μεξικό) 5 (5 αγ.), Μπαρτσελόνα (Εκουαδόρ) 3 (5 αγ.).
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Παλμέιρας-Λιμπερτάδ 1-0
Βαθμολογία: ΠΑΛΜΕΙΡΑΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 9 (5 αγ.), Λιμπερτάδ (Παραγουάη) 8 (5 αγ.), Τίγκρε (Αργεντινή) 6 (5 αγ.), Σπόρτινγκ Κριστάλ (Περού) 5 (5 αγ.).
ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία: ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΙΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 15 (5 αγ.), Δε Στρόνγκεστ (Βολιβία) 6 (5 αγ.), Σάο Πάολο (Βραζιλία) 4 (5 αγ.), Άρσεναλ Σαραντί (Αργεντινή) 4 (5 αγ.).
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τελική βαθμολογία: ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 13, ΕΜΕΛΕΤΣ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ) 10, Πενιαρόλ (Ουρουγουάη) 9, Ικίκε (Χιλή) 3.
ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τελική βαθμολογία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 13, ΤΙΧΟΥΑΝΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 13, Σαν Χοσέ (Βολιβία) 5, Μιλονάριος (Κολομβία) 3.
ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία: ΣΑΝΤΑ ΦΕ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) 11 (5 αγ.), Ρεάλ Γκαρκιλάσο (Περού) 10 (5 αγ.), Ντεπόρτες Τολίμα (Κολομβία) 7 (5 αγ.), Σέρο Πορτένιο (Παραγουάη) 0 (5 αγ.).
ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Ντεπορτίβο Λάρα-Ουνιβερσιδάδ 2-3
Ολίμπια-Νιούελς Ολντ Μπόις 4-1
Τελική βαθμολογία: ΟΛΙΜΠΙΑ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) 13, ΝΙΟΥΕΛΣ ΟΛΝΤ ΜΠΟΪΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 9, Ουνιβερσιδάδ της Χιλής (Χιλή) 9, Ντεπορτίβο Λάρα (Βενεζουέλα) 4.
ΟΓΔΟΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία: Φλουμινένσε (Βραζιλία) 8 (5 αγ.), Γκρέμιο (Βραζιλία) 7 (5 αγ.), Χουακιπάτο (Χιλή) 7 (5 αγ.), Καράκας (Βενεζουέλα) 6 (5 αγ.).
Σημείωση: Οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο προκρίνονται στους «16».

πηγή: onsports.gr