Σάββατο 20 Απριλίου 2013

Αργεντινή: Στην κορυφή οι Νιούελς Ολντ Μπόις!! (videos)

Οι Νιούελς Ολντ Μπόις του Νάτσο Σκόκο, που είναι τραυματισμένος, επικράτησαν με 3-1 της Βελέζ Σάρσφιλντ σε ματς που στιγματίστηκε από λιποθυμία ποδοσφαιριστή εντός αγωνιστικού χώρου.
Συγκεκριμένα, ο 23χρονος Ιβάν Μπέγια των ηττημένων κατέρρευσε με τη λήξη της αναμέτρησης και μεταφέρθηκε άμεσα σε κοντινό νοσοκομείο. Παράλληλα, οι Ολντ Μπόις εξασφάλισαν τους τρεις βαθμούς και ανέβηκαν στην πρώτη θέση του Final, έστω και με ένα ματς παραπάνω από τη Λανούς.
Στα του σκορ, ο Μαρτίν Τόνσο άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό υπέρ των φιλοξενούμενων, αλλά στο 56ο ο Εζέκιελ Ρεσκαλντίνι ισοφάρισε σε 1-1. Μόλις επτά λεπτά αργότερα, ο Μάρκος Κασέρες διαμόρφωσε το 2-1 με μακρινό σουτ ανάμεσα σε πολλούς παίκτες, ενώ στο 77ο λεπτό ο Μαξιμιλιάνο Ουρούτι ολοκλήρωσε αντεπίθεση διαμορφώνοντας το 3-1.
Σε άλλο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής, η Ρασίνγκ Κλουμπ παραχώρησε 1-1 στην Κολόν Σάντα Φε, αν και προηγήθηκε στο 66ο λεπτό με τέρμα του 36χρονου Μάουρο Καμορανέζι. Άλλωστε, στο 85ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 ο Ιβάν Μορένο, ο οποίος έχει περάσει από τη Ξάνθη. Μοιραία, οι γηπεδούχοι απώλεσαν ευκαιρία να διατηρήσουν «ανθρώπινη» επαφή με την κορυφή του Final.
4
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.