Σάββατο 17 Αυγούστου 2013

Αργεντινή: Πρώτη νίκη για Άρσεναλ!! (videos)

Ύστερα από δύο ισοπαλίες στο ξεκίνημα της αργεντίνικης Inicial, η Άρσεναλ Σαραντί κατέβαλε την Ολίμπο με 3-1 και έφτασε στους πέντε βαθμούς.
Ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με τον Ραμίρο Καρέρα, ενώ στο 40ό ο Χούλιο Φουρτς ολοκλήρωσε φάση διαρκείας και διαμόρφωσε το 2-0. Ωστόσο, στο 80ό, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με αυτογκόλ του Ιβάν Μαρκόνε και διεκδικήσαν την ισοπαλία, μέχρι που ο 24χρονος Νταμιάν Πέρεζ σημείωσε το 3-1 με μακρινό σουτ στις καθυστερήσεις και «έληξε» το ματς.
Σε άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Κολόν Σάντα Φε επικράτησε της Κίλμες με 1-0 χάρη σε πέναλτι του Ρουμπέν Ραμίρεζ στο 80ό λεπτό. Προηγουμένως ακυρώθηκε γκολ του Μίγκελ Κάνεο των φιλοξενουμένων, που μάλλον έπρεπε να μετρήσει.
0
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.