Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2013

Με το… ζόρι ο Ηρακλής!!

Μεγάλα… ζόρια αντιμετώπισε ο Ηρακλής απέναντι στον Τύρναβο, καθώς για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι, στην οποία επικράτησε 4-3 (1-1 κ.α).

Με το… ζόρι ο Ηρακλής
Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε ανάμεσα στον Τύρναβο και τον Ηρακλή, καθώς οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές του στα πέναλτι, όπου ο «γηραιός» επικράτησε 4-3 με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να έχουν τελειώσει 1-1. Ωστόσο, οι δύο ομάδες τελείωσαν την αναμέτρηση με εννιά παίκτες, ενώ για να φτάσουμε στα πέναλτι χρειάστηκε ο Ηρακλής να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Τσιλιανίδη.

Το σκορ για τον Τύρναβο είχε ανοίξει ο Κουρτεσιώτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου οι παίκτες του Ηρακλή ήταν πιο ψύχραιμοι και πανηγύρισαν την πρόκριση επικρατώντας 4-3.

Από εκεί και πέρα στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Νίκη Βόλου πήρε και αυτή την πρόκριση, καθώς επικράτησε 2-1 εκτός έδρας του Εθνικού Γαζώρου και θα βρεθεί στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου. Ωστόσο, δεν έλειψαν και η εκπλήξεις, με την Αναγέννηση Καρδίτσας να αφήνει εκτός συνέχειας την Καβάλα, την οποία νίκησε 3-2.

Πρόκριση και για τον ΑΟ Χανίων, που επικράτησε 2-1 εκτός έδρας του Βύζαντα Μεγάρων. Η Καλλιθέα με ένα γκολ του Γκαλάν στο 56’, νίκησε 1-0 την Γλυφάδα στην έδρα της και πήρε το εισιτήριο για την 2η φάση του θεσμού.