Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2013

Οι Ιταλοί θα μας έκαναν τη χάρη, αλλά…!

Χρειάστηκαν την παράταση αλλά τελικά οι Ιταλοί επικράτησαν της Ισπανίας με 86-81 και θα έκαναν το… χατίρι στην Εθνική αν και εκείνη είχε νικήσει την Κροατία.

Οι Ιταλοί θα μας έκαναν τη χάρη, αλλά…
Οι Ιταλοί θα έκαναν το χατίρι στην Εθνική να την… οδηγήσουν στους «8» του Ευρωμπάσκετ αν είχε νικήσει την Κροατία. Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι αν και χρειάστηκαν τον έξτρα χρόνο της παράτασης επικράτησαν της Ισπανίας με 86-81, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση του ΣΤ’ ομίλου.

Το αποτέλεσμα αυτό ξεκαθάρισε επί τους ουσίας τα πράγματα στον όμιλο ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα στο βραδινό ματς ανάμεσα στη Σλοβενία και την Φινλανδία.

Έτσι πρώτοι τερμάτισαν οι Κροάτες που στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν του Ουκρανούς, τη δεύτερη θέση καταλαμβάνουν οι Σλοβένοι που θα κοντραριστούν με τους Γάλλους, τρίτοι οι Ιταλοί που θα παίξουν με τους Λιθουανούς και τελευταίοι οι Ισπανοί που θα κληθούν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Σερβίας.

Κορυφαίοι για την Ιταλία Τζεντίλε (25 πόντοι 10/10 βολές) και Μπελινέλι. 32 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Μαρκ Γκασόλ από την άλλη.

Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για δύο λεπτά στο ξεκίνημα του ματς αλλά στη συνέχεια οι Ιταλοί πήραν μπρος και με τον Μπελινέλι να πετυχαίνει 10 πόντους, αλλά και 4/5 τρίποντα όχι μόνο πήραν προβάδισμα αλλά έχτισαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου διαφορά 12 πόντων (24-12). Η κακή δεύτερη περίοδο των παικτών του Πιανιτζάνι τους κόστισε. Μένοντας στο μηδέν για τεσσερισήμισι λεπτά άφησαν τους Ισπανούς να τρέξουν σερί και να ισοφαρίσουν (24-24) ενώ λίγο αργότερα πέρασαν και μπροστά (28-29). Τελικά η Ιταλία ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια έστω και μικρό προβάδισμα (37-36).

Και είχε και ανάλογη συνέχεια στην τρίτη περίοδο όταν το 43-42 υπέρ των Ιταλών μετατράπηκε χάρις στον Μαρκ Γκασόλ σε 43-54 με τους «φούριας ρόχας» να διατηρούν το +11 (45-56) μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Ορένγκα βρέθηκε ακόμα και στο +15 (45-60) στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Ιταλία να τρέχει στην πορεία σερί 12-0 (64-66) και να ξαναμπαίνει στο ματς 1’20’’ πριν το φινάλε. Ο Ροντρίγκεθ αστόχησε σε δύο βολές με το σκορ στο 68-70 και οι Ιταλοί το εκμεταλλεύτηκαν στέλνοντας στο φινάλε το ματς στην παράταση με καλάθι του Ντατόμε (70-70).

Στον επιπλέον χρόνο οι παίκτες του Πιανιτζάνι έδειξαν ότι αυτοί που ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι τις άστοχες βολές των αντιπάλων τους έφτασαν στη νίκη με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-36, 45-56, 70-70 (κ.α.), 86-81 (παράταση)

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 17, Τζεντίλε 25 (7 ριμπάουντ), Ροσέλι, Βιτάλι 3, Ποέτα, Μέλι 2, Μπελινέλι 16 (8 ριμπάουντ), Κουζίν 4 (11 ριμπάουντ), Ντατόμε, , Τσιντσιαρίνι 8

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ, Φερνάντεθ 4, Ροντρίγκεθ 18 (6 ασίστ), Ρέι 2, Καλντερόν 5, Ρούμπιο 2, Κλαβέρ 5 (6 ριμπάουντ), Σαν Εμετέριο 4, Γιούλ 5, Γκασόλ 32 (10 ριμπάουντ), Γκάμπριελ, Μουμπρού 4Πηγή: sport-fm.gr