Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου 2013

Χωρίς… αντίπαλο η Λιθουανία!

Η Λιθουανία νίκησε σαν σε προπόνηση το Βέλγιο (86-67), για την δεύτερη αγωνιστική της Β’ φάσης του Ευρωμπάσκετ και έφτασε τους επτά βαθμούς στο Ε’ όμιλο.

Χωρίς… αντίπαλο η Λιθουανία
Με συνοπτικές διαδικασίες η Λιθουανία πήρε πολύ εύκολη νίκη κόντρα στο Βέλγιο, για την δεύτερη αγωνιστική της Β’ φάσης του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, επικρατώντας με 86-67.

Το συγκρότημα του Γιόνας Καζλάουσκας ανέβηκε στους 7 βαθμούς και πλέον ποντάρει σε στραβοπάτημα της Σερβίας ώστε να μπορέσει να διεκδικήσει ακόμα και την πρωτιά στον Ε’ όμιλο.

Για την τελευταία αγωνιστική του Ε’ ομίλου η Λιθουανία θα αντιμετωπίσει την Κυριακή την Ουκρανία στις 18:45, ενώ το Βέλγιο τη Λετονία στις 15:30.

Το Βέλγιο ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ στη «Στόζιτσε Αρένα» (1-5) ενώ κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστικό για οκτώ περίπου λεπτά (11-12). Στη συνέχεια όμως η Λιθουανία πήρε φόρα και με σερί 12-0 που ξεκίνησε στο τέλος του δεκαλέπτου και συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο έφτασε στο +11 (23-12). Οι παίκτες του Καστέλς προσπάθησαν να μειώσουν όμως η «λιέτουβα» τους τιμώρησε με επιμέρους 17-4 φτάνοντας στο ημίχρονο με προβάδισμα 23 πόντων (44-21)!

Κι αν οι Βέλγοι πόνταραν σε χαλάρωση των Λιθουανών για να μαζέψουν έστω τη διαφορά κάτι τέτοιο δεν συνέβη με την παρέα του Ματσιούλις να «κλειδώνει» το ματς στην τρίτη περίοδο την οποία και ολοκλήρωσε στο + 34 (69-35). Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο με το Βέλγιο να καταφέρνει να ροκανίσει τελικά τη διαφορά και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 86-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 44-21, 69-35, 86-67

Λιθουανία (Γιόνας Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας 13, Καλνιέτις 2 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κουμζίνσκας 12 (8 ριμπάουντ), Ντ. Λαβρίνοβιτς 5, Ματσιούλις 9, Ντελινινκάιτις 8, Σεϊμπούτις 8, Κλέιζα 7, Κσ. Λαβρίνοβιτς 2, Πότσιους 2, Βαλαντσιούνας 12 (10 ριμπάουντ), Γιαβτόκας 5

Βέλγιο (Έντι Καστέλς): Μορς 3, Βαν Ρόσομ 6, Μπέγκιν 8 , Ερβέλ 10 (8 ριμπάουντ), Εμγουέμα, Ταμπού 15, Σερόν 4, Μουγιά, Μουκούμπου 3, Ντε Ζέου 2, Μασότ 7, Ντρίσεν 9 Πηγή: sport-fm.gr