Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2013

ΤΣΣΚΑ… για ένα δεκάλεπτο!

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να «καθαρίσει» η ΤΣΣΚΑ το ματς με τη Ναντέρ στη Μόσχα (72-60), για την 6η αγωνιστική της Euroleague και να φτάσει τις τέσσερις νίκες στη διοργάνωση.

ΤΣΣΚΑ… για ένα δεκάλεπτο
Παρά το νωθρό και κακό επιθετικά ξεκίνημά της, ανεβάζοντας σταδιακά στροφές και φορτσάροντας στην τρίτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στη Μόσχα της Ναντέρ με 72-60, για την έκτη αγωνιστική του Α’ ομίλου της Euroleague. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έφτασε τις τέσσερις νίκες στο γκρουπ, αφήνοντας στις δύο τους Γάλλους.

Για τους νικητές 14 πόντους είχε ο Πάργκο, 11 ο Μίτσοβ και 10 οι Χάινς. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Τόμας με 18.

Μόλις για 1'53'' αγωνίστηκε ο Νέναντ Κρστιτς και μάλιστα στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς...

Κάκιστο ποιοτικά το ξεκίνημα του ματς στη Μόσχα. Οι γηπεδούχοι ήταν κακοί επιθετικά (4/13 σουτ), πέτυχαν μόλις πέντε πόντους σε 7’40’’ (5-10) και έδωσαν την ευκαιρία στην… λίγο καλύτερη Ναντέρ να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου με 9-14. Με μπροστάρηδες τους Τεόντοσιτς και Βοροντσέβιτς και σερί 7-0 η ΤΣΣΚΑ πήρε το προβάδισμα (16-14) όμως οι Γάλλοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν καταφέρνοντας να ξαναπάρουν τα ηνία, 25-26. Μένοντας όμως χωρίς καλάθι τα τελευταία 2’48’’ του πρώτου μέρους και δεχόμενοι οκτώ αναπάντητους πόντους οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -7 (33-26).

Στο δεύτερο μέρος οι Μοσχοβίτες έδειξαν πως… δεν είχαν χρόνο για χάσιμο. Βρέθηκαν αρχικά στο +10 (38-28), ενώ δίνοντας βάρος στην άμυνά τους και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση εκτόξευσαν τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου στους 18 πόντους, 59-41. Χαρακτήρα… διαδικαστικό απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο. Η ΤΣΣΚ έφτασε ακόμα και στο +21 (65-44) και στη συνέχεια χαλάρωσε επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο τελικό 72-60.

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 33-26, 59-41, 72-60

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 8 (2), Μίτσοβ 11 (1), Φριντζόν 2, Τζάκσον 2, Πάργκο 14 (1), Κρστιτς 2, Ουίμς 7, Βορόνοφ, Βοροντσέβιτς 6 (7 ριμπάουντ), Κάουν 6, Χριάπα 4, Χάινς 10

Ναντέρ (Ντοναντιέ): Ενζουλιέ, Τζούντιθ, Τζαϊτέχ 4 (7 ριμπάουντ), Κοροζίν, Λάιτι 10 (2), Μίτσαμ 11 (3), Φόστερ 2, Τόμας 18 (4), Τραορέ 7, Ντάνιελς 4, Πασάβ 4 Πηγή: sport-fm.gr