Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2013

Κύπελλο Βραζιλίας: «Αεροπορική» μοιρασιά Ατλέτικο με Φλαμένγκο! (video)

Στο 1-1 έμειναν Ατλέτικο Παραναένσε και Φλαμένγκο, αλλά η δεύτερη ομάδα απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του Κυπέλλου Βραζιλίας.
Άλλωστε, ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο Ρίο Ντε Τζανέιρο, όπου οι «φουρακάο» θα πρέπει να κερδίσουν ή να αποσπάσουν ισοπαλία μεγαλύτερη του 2-2, ώστε να πάρουν το Copa do Brasil σε βάρος της Φλαμένγκο. Σημειώνουμε πως η Ατλέτικο δεν έχει κατακτήσει Κύπελλο, σε αντίθεση με τους «μενγκάο», που πρώτευσαν στη διοργάνωση του 1990 και του 2006.
Στον πρώτο τελικό του φετινού Κυπέλλου, ο 21χρονος Μαρσέλο άνοιξε το σκορ υπέρ των γηπεδούχων με μακρινό σουτ στο 17ο λεπτό. Ακολούθησε αντίστοιχη θεαματική και τολμηρή προσπάθεια του Αμαράλ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 30ό λεπτό και πανηγύρισε το τέρμα… μπουσουλώντας.

Πηγή: onsports.gr