Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2013

Κοντά στη 2η θέση η Γαλατά!!

H Γαλατά παρά την απώλεια του Μενσά-Μπονσού, κέρδισε την Μάλαγα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάρλος Αρόγιο που σημείωσε 22 πόντους.

Κοντά στη 2η θέση η Γαλατά
Οι Τούρκοι, πλέον βρίσκονται αγκαλιά με την 2η θέση, αφού κατόρθωσαν να καταβάλλουν με την 5η επικράτηση τους και την ισπανική ομάδα. Σε ένα ματς που είχε πολλές εναλλαγές, στην τελευταία περίοδο, κατάφεραν να διαχειριστούν καλύτερα οι γηπεδούχοι τον αγώνα κι έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη. Ο Αρόγιο πέτυχε 22 πόντους, ενώ ο Αρσλάν είχε 17 πόντους και 4 ασίστ. Από την Μάλαγα, έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα να είναι άστοχη σε καθοριστικά σουτ.

Οι Τούρκοι μπήκαν καλά στο ματς με ένα 7-0 και παρά το γεγονός πως οι Ισπανοί συνήλθαν, κατόρθωσαν να προηγηθούν με 17-10, αλλά η περίοδος έκλεισε με 19-16.

Στην δεύτερη περίοδο 2:15 πριν το τέλος της, ο Κάνερ Μέντλεϊ είχε βάλει μπροστά την Μάλαγα στο σκορ με 37-29, ωστόσο με ένα επιμέρους 13-2, η Γαλατά κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος προηγούμενη με έναν (40-39).

Το ματς εξελίχθηκε σε σκληρή μάχη, στην 3η περίοδο με την Γαλατά να παίρνει προβάδισμα με 6 στο 25’, αλλά με καλάθια των Ντράγκιτς και Σουάρεθ και πάλι πήγε στην ισοπαλία με 51-51.

Στην 4η περίοδο, η Γαλατά ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη. Η Μάλαγα πλησίασε για τελευταία φορά στον πόντο, με 57-56, χάρη σ’ ένα τρίποντο του Βιδάλ. Ο Αλντεμίρ ήταν ο άνθρωπος κλειδί, όπως και ο Αρσλάν που σημείωσε μεγάλο τρίποντο, ήταν ψύχραιμος στις βολές και οι Ισπανοί μπόρεσαν να πλησιάσουν μόνο μέχρι τους 4, για να διαμορφωθεί το τελικό 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-39, 55-53, 78-70

Γαλατά: Χέρστον 13, Ακιόλ 3, Αλντεμίρ 8, Μάτσβαν 9, Αρόγιο 22 (1), Έρτσεγκ 2, Κοκσάλ , Γκιουλέρ 4, Αρσλάν 17 (2), Ντόμερκαντ

Μάλαγα: Κάλογουεϊ 5 (1), Σουάρεθ 16 (4), Ντράγκιτς 10 (2), Χετσχάιμερ 6, Κάνερ-Μέντλεϊ 14 (1), Βιδάλ 5, Ουρτασούν, Γκρέιντζερ 4, Βάσκεθ 8, Κουζμίνσκας, Στίματς 2 Πηγή: sport-fm.gr