Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2013

Κάμπελ σε νεκρό χρόνο!!

Την δεύτερη νίκη της στην φετινή Euroleague, πανηγύρισε η Στρασμπούρ που επικράτησε με 77-76, χάρη σε τρίποντο του Κάμπελ σε νεκρό χρόνο

Κάμπελ σε νεκρό χρόνο
Μετά την Μπάμπεργκ, η Στρασμπούρ καθάρισε στην έδρα της και την Ζαλγκίρις που είδε να της φεύγει… η μπουκιά από το στόμα, μιας και 2.5 δεύτερα πριν το τέλος, προηγήθηκε με τον Ντέντμον 74-76. Ωστόσο ο Λούις Κάμπελ με απίθανο τρίποντο στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στην Στρασμπούρ που διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες για πρόκριση από τον 2ο όμιλο.
Η Ζαλγκίρις έκανε ένα θεαματικό ξεκίνημα με 11-0 και 14-2, ωστόσο η Στρασμπούρ κατόρθωσε να κλείσει την ψαλίδα και με το τέλος της πρώτης περιόδου, να είναι ισόπαλη με 18-18. Στην δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί στηριζόμενοι στην ευστοχία του Μίλακνις πήραν ένα προβάδισμα πέντε πόντων στη λήξη του ημιχρόνου.

Η Στρασμπούρ μπήκε πιο αποφασιστικά στην 3η περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Ντουπόρτ, πήρε προβάδισμα στο 30’ με 53-51. Στα τελευταία δεύτερα κρίθηκαν τα πάντα. Ο Αζινσά έβαλε μια στις δύο βολές, ο Λαβρίνοβιτς ισοφάρισε σε 74-74, ο Λελούπ αστόχησε για να έρθει ο Ντέντμον και να δώσει προβάδισμα δύο πόντων στην Ζαλγκίρις. Σε νεκρό χρόνο, ο Κάμπελ ευστόχησε σε απίθανο τρίποντο και έδωσε τη νίκη στους Γάλλους.

Στρασμπούρ: Nτιότ 6, Λελούπ 7 (1), Κάμπελ 15 (5), Αμπρομάιτις, Αζινσά 10, Τουπάν 4, Λακόμπ 7 (1), Γκριρ 16 (1), Ντουπόρτ 12

Ζαλγκίρις: Πόσιους 8 (1), Λιπκεβίτσιους 2, Γιανκούνας 8, Γιαφτόκας 2, Ντέντμον 18 (4), Σιζάουσκας, Κλιμαβίτσιους 3, Γιασικεβίτσιους 2, Μίλακνις 16 (5), Κούπσας 7, Κ. Λαβρίνοβιτς 10 Πηγή: sport-fm.gr