Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2013

Όποιος μπορεί, ας σταματήσει τη Ρεάλ!!

Από πάρτι σε... πάρτι πάει η Ρεάλ Μαδρίτης! Η «βασίλισσα» πήγε στην Ιταλία, έκανε την... βόλτα της, επικρατώντας για πλάκα της Αρμάνι με 78-71 και συνεχίζει με 8/8 στην Ευρωλίγκα!

Όποιος μπορεί, ας σταματήσει τη Ρεάλ!
Δεν είναι ανάγκη να βάλει 100άρες, όπως τις άλλες φορές.

Ούτε να νικήσει με 30 πόντους διαφορά, όπως εξίσου άλλες φορές.

Μια... φυσιολογική νίκη με 78-71 (πιο άνετα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ) ήταν αρκετή για τη Ρεάλ Μαδρίτης, προκειμένου να φύγει με το διπλό από την Ιταλία κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και να συνεχίσει εντυπωσιακά στην Ευρωλίγκα με 8/8.

Ρούντι Φερνάντεθ με 16 πόντους, Σέργιο Ροντρίγκεθ και Μέχρι με 10 ήταν οι κορυφαίων των Ισπανών, με τον Γιάννη Μπουρούση να είναι φυσικά απών λόγω του τραυματισμού του.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι έδειχνει και ήταν αμφίρροπο, με τη Ρεάλ να προηγείται μόλις με έναν πόντο (12-11), την Αρμάνι να μην τα παρατάει και να κλείνει την περίοδο στο -4 (19-23). Στη δεύτερη, όμως, ξύπνησε το... μαδριλένικο θηρίο! Γρήγορα-γρήγορα η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (31-21), ενώ μέσα στο δεκάλεπτο, άγγιξε πολλές φορές και τους 20 πόντους (23-42, 28-46), δίχως να καταφέρουν οι παίκτες του Λάσο να πιάσουν κι αυτό το... μαξιλαράκι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και να τις χωρίζουν 14 πόντοι (34-48).

Η τρίτη περίοδος είτε που έγινε, είτε που να μην γινόταν πιο σοφοί δεν γίναμε! Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 12 (38-50), αλλά ούτε και ανέβηκε πάνω από τους 18 (40-58), με αποτέλεσμα η «βασίλισσα» να διατηρήσει άνετη κι ωραία το υπέρ της προβάδισμα στο 30’, ούσα μια ανάγκη από το όγδοο ροζ φύλλο αγώνα στην φετινή διοργάνωση (46-63).

Προφανώς το να γυρίσει το παιχνίδι έμοιαζε ουτωπικό. Γιατί τέτοιου είδους θαύματα γίνονται μία στις τόσες και η Αρμάνι δεν το ‘χει. Έτσι, το παιχνίδι κύλησε πλήρως... αδιάφορα, με τη Ρεάλ να διατηρεί προβάδισμα περίπου 15 πόντων σε όλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου (52-68 και 63-78), με τους Ιταλούς απλώς στα τελευταία δύο λεπτά να δίνουν μια παραπάνω προσοχή και να ολοκληρώνουν το ματς με πιο... τίμιο τρόπο, για το τελικό 78-71!

Δεκάλεπτα: 19-23, 34-48, 46-63, 71-78

Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο(Μπάνκι): Χάινς, Τζεντίλε 14(1), Μέλι 9, Τουρέ, Κιότι 8(7ρ), Λάνγφορντ 8(1), Ουάλας 10, Λαβάλ 10, Μος 3, Τζέρελς 9

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντράπερ , Φερνάντεθ 16(3), Ρέγιες 8, Μίροτιτς 8, Ροντρίγκεζ 10, Κάρολ 8, Ντάρντεν 8, Γιουλ 6(7ασ), Σλότερ 4,Μεχρί 10(7ρ) Πηγή: sport-fm.gr