Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2013

«Οργίασε» ο Κουφός, αλλά...!!

Ο Κώστας Κουφός πραγματοποίησε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση, έχοντας 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά οι Γκρίζλις ηττήθηκαν με 101-81 από τους Κλίπερς μέσα στο Μέμφις.

«Οργίασε» ο Κουφός, αλλά...
Σε ένα ακόμη παιχνίδι των Γκρίζλις έλαμψε το άστρο του Κώστα Κουφού. Ο Έλληνας σέντερ είχε 17 πόντους (7/9 βολές, 5/12 δίποντα), 9 ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και ένα λάθος σε 30:27 λεπτά συμμετοχής, ωστόσο, η ομάδα του Μέμφις γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 101-81 από τους Κλίπερς.

Από την άλλη, ο Νικ Καλάθης αγωνίστηκε 14:26 λεπτά, έχοντας 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και μάλιστα οι Γκρίζλις είχαν προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (42-40). Στην επανάληψη, όμως, και κυρίως στο τρίτο δωδεκάλεπτο, οι Κλίπερς με όπλο την καλή τους άμυνα, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν εύκολα στη νίκη.

Για τους νικητές, τρεις παίκτες μοιράστηκαν τον τίτλο του πρώτου σκόρερ, καθώς Πολ, Κρόφορντ και Κόλισον πέτυχαν από 15 πόντους. Για τους ηττημένους, πλην του Κουφού, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα, διακρίθηκε ο Κόνλεϊ, που πέτυχε 16.

Μέμφις Γκρίζλις – Λος Άντζελες Κλίπερς 81-101

Ράντολφ 12, Κουφός 17, Κόνλεϊ 16, Ποντέξτερ 15 – Γκρίφιν 14, Τζόρνταν 10, Πολ 15, Κρόφορντ 15, Κόλισον 15, Τζέιμισον 11Πηγή: sport-fm.gr