Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2013

«Μπάμ»-περγκ στην Πόλη!!

Η Μπάμπεργκ έκανε τη μεγάλη έκπληξη νικώντας την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη με 89-78 ανατρέποντας διαφορά 14 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο. Πάλευε μόνος του ο Βασιλειάδης με 18 πόντους.

«Μπάμ»-περγκ στην Πόλη!
Θύμα έκπληξης έπεσε η φλύαρη Αναντολού Εφές γνωρίζοντας την ήττα με 89-78 από την Μπάμπεργκ στην Κωνσταντινούπολη. Έτσι όχι απλώς έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει μαθηματικά την πρόκριση, αλλά πλέον κινδυνεύει να μείνει εκτός. Οι πρωταθλητές Γερμανίας μπήκαν δυναμικά στο κόλπο της πρόκρισης ανατρέποντας διαφορά 14 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τον Χόπσον και τον Τσίρμπες πρωταγωνιστές εκατέρωθεν άρχισε το παιχνίδι, ενώ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Βασιλειάδης ήρθε ορεξάτος από τον πάγκο και με 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο βοήθησε την ομάδα του να κλείσει το ημίχρονο με 50-36. Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι όδευαν σε μία άνετη νίκη, ήρθαν τα πάνω κάτω στη δεύτερη περίοδο. Ο Σάντερς ηγήθηκε της αντεπίθεσης των Γερμανών, που ροκάνισαν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασαν μπροστά (71-73) με τρίποντο του Γκαβέλ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι παίκτες του Μαχμούτι αντέδρασαν σπασμωδικά και η Μπάμπεργκ έφτασε στην τρίτη της νίκη με ηγέτη τον Σμιθ πλησιάζοντας στον πόντο την Αναντολού Εφές.

Δεκάλεπτα: 18-18, 50-36, 64-57, 78-89.

Αναντολού Εφές (Μαχμούτι): Μπαλμπάι , Βασιλειάδης 18, Ερντέν 8, Γκονλούμ 5, Σαβάνοβιτς 9, Γκόρντον 8, Χόπσον 17, Ντραγκίτσεβιτς 8, Πλάνινιτς 5.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι, Σάντερς 9, Ράιτ 9, Τάντα, Βελίτσκοβιτς 11, Τζέικομπσεν 4, Γκαβέλ 13, Σμιθ 18, Τσίρμπες 12, Φίσερ 13.Πηγή: sport-fm.gr