Τετάρτη 8 Ιανουαρίου 2014

Με φόρα από την Ευρωλίγκα…!!

Η Ναντέρ ήταν η νικήτρια της πρώτης αναμέτρησης της δεύτερης φάσης του Euro Cup.

Με φόρα από την Ευρωλίγκα…
Η γαλλική ομάδα επικράτησε 88-84 της Καντού στη δεύτερη παράταση (κ.α. 63-63, πρ. παρ. 71-71), στο πλαίσιο της πρεμιέρας του πρώτου ομίλου στη «Χάλε Καρπεντιέρ» και έδειξε πως θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας στην οποία συμμετείχε.

Αντίθετα, οι δυο φορές πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατάφεραν να συνεχίσουν «φουριόζοι», όπως τέλειωσαν την πρώτη φάση.

Ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Λις έφερε δυο φορές το +6 για τους Γάλλους, σε μια αναμέτρηση που στο πρώτο ημίχρονο προηγούνταν οι φιλοξενούμενοι, όμως στο δεύτερο μέρος του κανονικού αγώνα οι γηπεδούχοι «αυτοκτόνησαν».

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 29-31, 53-46, 63-63, 71-71, 88-84

ΝΑΝΤΕΡ: Τζούντιθ 2, Τζάιτεχ 10, Λάιτι 12, Μίτσαμ 6, Γκλαντίρ 30, Ντάνιελς 7, Πασάβ 8, Λις 3, Τόμας 10

ΚΑΝΤΟΥ: Ούτερ 25, Τζένκινς 12, Ράγκλαντ 23, Αραντόρι 14, Τζεντίλε 10 Πηγή: sport-fm.gr