Τετάρτη 8 Ιανουαρίου 2014

Δεν έφτανε ο... σούπερ ΜακΚόλουμ!!

Η εξαιρετική εμφάνιση του Έρικ ΜακΚόλουμ στο ματς του Πανιωνίου με την Νίζνι Νόβγκοροντ στην πρεμιέρα του “Last 32” του Eurocup δεν ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη (89-75) στους «κυανέρυθρους».

Δεν έφτανε ο... σούπερ ΜακΚόλουμ
Δε συνδυάστηκε με νίκη του Πανιωνίου η πολύ καλή εμφάνιση του Έρικ ΜακΚόλουμ (31π.) στην αναμέτρηση με την Νίζνι Νόβγκοροντ. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν στο κλειστό του Ελληνικού από την ρωσική ομάδα με 89-75, στο πρώτο τους παιχνίδι στην φάση των «32» του Eurocup.

Οι Νεοσμυρνιώτες πάλεψαν το ματς μέχρι και την τρίτη περίοδο όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η έλλειψη ενέργειας και συγκέντρωσης τους κόστισε την ευκαιρία να μπουν με το δεξί στο “Last 32”.

Η Μπιλμπάο επόμενη αντίπαλος για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου την Τρίτη 14 Ιανουαρίου στις 21:30, στην Ισπανία.

Καλό ξεκίνημα για τον Πανιώνιο ο οποίος πίεσε και προηγήθηκε με 9-4. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων (έμειναν χωρίς πόντο για περισσότερα από τρεισήμισι λεπτά) έδωσε ευκαιρία στη ρωσική ομάδα με σερί 8-0 όχι μόνο να μειώσει αλλά και να περάσει μπροστά, 9-12 παρά τα αρκετά της λάθη (5). Οι «κυανέρυθροι» μείωσαν στον πόντο (11-12), όμως το αντιαθλητικό φάουλ του Μπατή στον Ροτσέστι ώθησε την Νίζνι στο +8 (11-19) και την βοήθησε να ολοκληρώσει με πλεονέκτημα επτά πόντων την πρώτη περίοδο (17-24). Δυναμικά μπήκαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 9-0 ροκάνισαν τη διαφορά και προηγήθηκαν με 26-24, αφού στο ίδιο διάστημα (2’36’’) κράτησαν στο «μηδέν» τους αντιπάλους τους. Οι Ρώσοι απάντησαν με επιμέρους 7-2 για να ξαναπάρουν τα ηνία στο σκορ, 28-31 ενώ βρέθηκαν και στο +7 (40-47), λίγο πριν το ημίχρονο, με τον κορυφαίο του Πανιωνίου, Έρικ ΜακΚόλουμ να μειώνει με βολές σε 42-47 στην ανάπαυλα.

Με όπλο την καλή άμυνα ο Πανιώνιος κατάφερε στην τρίτη περίοδο να ισορροπήσει το παιχνίδι, όχι όμως και να προηγηθεί εκ νέου. Οι ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες τρεις φορές (55-55, 57-57, 59-59) με τους φιλοξενούμενους πάντως να μην χάνουν τα ηνία και να καταφέρνουν να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο στο +4 (59-63). Η έλλειψη συγκέντρωσης στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου αποδείχθηκε μοιραία για τους γηπεδούχους με την Νίζνι να παίρνει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς (63-75) και να κάνει εξαιρετικά δύσκολα τα πράγματα για τους Νεοσμυρνιώτες. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ενέργεια να γυρίσουν το ματς, 2’26’’ βρέθηκαν στο -16 (68-84) και εκεί επί της ουσίας κρίθηκαν όλα, με τους Ρώσους να φτάνουν εύκολα στο τελικό, 75-89.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 42-47, 59-63, 75-89

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 31 (5 ριμπάουντ), Ντούβνιακ, Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 15 (8 ριμπάουντ), Αθανασούλας 1, Μπατής, Λάνγκφορντ 10 (7 ριμπάουντ), Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 14 (1), Σαλούστρος

Νίζνι Νόβγκοροντ (Λούκιτς): Μπαμπουρίν 2, Μπάμπιτ 17 (2), Αντόνοφ 9 (8 ριμπάουντ), Κορόμπκοφ 8, Χβοστόφ 9 (6 ασίστ), Γκουμπάνοφ 2, Πανίν 9 (1), Τόμπσον 17 (8 ριμπάουντ), Ροτσέστι 16, ΠολΠηγή: sport-fm.gr