Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014

Όρθια και στο Βελιγράδι η Κουμπάν!

Την 3η σερί νίκη της σημείωσε η Λοκομοτίβ Κουμπάν, που επικράτησε μέσα στο Βελιγράδι με 87-81 της Παρτιζάν

Όρθια και στο Βελιγράδι η Κουμπάν
Με καταιγισμό τριπόντων στην τελευταία περίοδο, η Κουμπάν, πήρε την 3η συνεχόμενη νίκη της και δεύτερη εκτός έδρας στο Top 16, απέναντι στην Παρτιζάν κι έχει βάλει πλώρη για πρόκριση στην τελική οκτάδα. Σε ένα παιχνίδι με πολύ οριακά στατιστικά, η Κουμπάν ήταν εκείνη που πήρε το ροζ φύλλο, χάρη στην μεγάλη ευστοχία, έξω από τη γραμμή των 6.75. Είχε συνολικά 13/26 τρίποντα και αυτό ήταν το στοιχείο που έκανε την διαφορά, με τα έξι να έρχονται στην τελευταία περίοδο. Οι Σιμόν με 18 και Λικχοντέι με 15 ήταν οι δύο που τράβηξαν το σκοράρισμα για τους Ρώσους, ενώ για την Παρτιζάν, έκανε ένα εκπληκτικό ματς ο Τάρενς Κίνσεϊ με 32 πόντους 12/20 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 5/6 βολές.

Η Παρτιζάν μπήκε καλύτερα στα αρχικά στάδια του αγώνα κι έφτασε να προηγείται με 12-9, ωστόσο ένα σερί 10-0 της Κουμπάν, την έβαλε στη θέση του οδηγού, ώστε να πάει το παιχνίδι στο 12-18 και να τελειώσει η πρώτη περίοδος, με 18-20.

Στο 14’ η σερβική ομάδα πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ με 4 πόντους, ωστόσο άλλο ένα σερί, αυτή τη φορά με 8-0, έφερε ξανά στον αφρό τους Ρώσους, με 37-33 και τελικά το πρώτο μέρος βρήκε την Κουμπάν να προηγείται με 43-38, με πρωταγωνιστή τον Λικχοντέι που σε αυτή την περίοδο, σημείωσε 9 πόντους με τρία τρίποντα.

Στο 23’ η Κουμπάν που έκανε μια δυνατή εκκίνηση και στην 3η περίοδο, έφτασε να προηγείται και με 10 πόντους, 40-50, ωστόσο η Παρτιζάν εξαπέλυσε την επίθεση της, με τον Μπογκντάνοβιτς να δίνει το έναυσμα. Στο 51-51 βρέθηκαν οι δύο αντίπαλοι στο 4:17 πριν λήξει η 3η περίοδος, ωστόσο η Λοκομοτίβ κατόρθωσε και πάλι να κλείσει προηγούμενη το σκορ με 63-60.

Η Κουμπάν αρχίζει να βάζει θεμέλια για την επικράτηση της με ένα 6-0 που κάνει στην εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου, ωστόσο, η Παρτιζάν με ένα επιμέρους 12-3 φτάνει στο ένα καλάθι, με τρίποντο του Κίνσεϊ 4:01 πριν το τέλος. Εκεί ένα τρίποντο από τον Ζούμπκοφ και ένα αμέσως μετά από τον Γιασάιτις, γέρνουν την πλάστιγγα στην μεριά της Κουμπάν με 78-70, 4:17 πριν το τέλος. Μια προσπάθεια της Παρτιζάν, δίχως αποτέλεσμα να μειώσει στο 1:08 πριν το τέλος, αφού ο Ζουμπκόφ με νέο τρίποντο 48’’ πριν τη λήξη κάνει το 83-74 για να σφραγίσει ουσιαστικά τη νίκη της Λοκομοτίβ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-43, 60-63, 81-87

Παρτιζάν: Λοβέρν 10, Μπογκντάνοβιτς 16, Κίνσεϊ 32 (1), Άντριτς 8, Γκάγκιτς 9, Νταλό, Μιλουτίνοφ 2, Μούσλι 2, Μπεζμπράντιτσα 2

Κουμπάν: Καλνιέτις 10 (2), Μπίκοφ, Σιμόν 18 (2), Μπράουν 10, Μάριτς 7, Γουίλιαμς 2, Χέντριξ 9, Λικχοντέι 15 (5), Γιασάιτις 10 (2), Ζουμπκόφ 6 (2), Ζουκανένκο

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Μπισάνγκ (Γαλλία), Χιμένεθ (Ισπανία) Πηγή: sport-fm.gr