Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014

Η ώρα του «παλιού»

Ο 38χρονος Κώστας Χαραλαμπίδης με 7 από τους 9 πόντους του στο τελευταίο λεπτό χάρισε στον ΠΑΟΚ τη νίκη με 97-90 επί του μαχητικού Ρεθύμνου για τη 16η αγωνιστική της Α1.

Την τέταρτη νίκη του στα τελευταία πέντε ματς της Α1 πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας δύσκολα του Ρεθύμνου στο κλειστό της Πυλαίας με 97-90 για τη 16η αγωνιστική. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με +10 στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς με +17 στο τρίτο, αλλά το ματς κρίθηκε στο τέλος, με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να πετυχαίνει επτά καθοριστικούς πόντους στο τελευταίο λεπτό, με ένα τρίποντο και 4/4 βολές.

Έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου. Καλή παρουσία από το ανεβασμένο Ρέθυμνο, για το οποίο όλα τα λεφτά ήταν η τριάδα Ράιτ (31π.), Καλαμπόκης (21π.) και Εζιούκου (20π.)

Το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε το… αγουροξυπνημένο πρόσωπο του ΠΑΟΚ στην εκκίνηση του αγώνα. Προηγήθηκε με πέντε (0-5) και εννιά πόντους (3-12) πολύ γρήγορα με Ράιτ και Καλαμπόκη, ενώ η αντίδραση των γηπεδούχων (11-16) αποδείχτηκε προσωρινή, καθώς οι Κρητικοί έφτασαν και στο +10 (11-21, 13-23). Το τρίποντο του Δέδα στο φινάλε της πρώτης περιόδου αφύπνισε την ομάδα του, που με πρωταγωνιστή τον Μπόγρη ολοκλήρωσε ένα επί μέρους σκορ 17-2 και πέρασε μπροστά με 30-25. Ένα ξέσπασμα του Χαρτ έφερε την ισορροπία (30-30), αλλά μόνο για λίγο, καθώς οι «ρεζέρβες» του ΠΑΟΚ έφεραν ακόμη και το +8, 45-37, πριν το 45-41 του ημιχρόνου.

Μετά από μόλις έναν πόντο στο πρώτο μέρος, ο Κούπερ πήρε το όπλο του και οδήγησε τους Θεσσαλονικείς στην επανάληψη. Με συμπαραστάτες του Πέιν και Τσαϊρέλη ο Αμερικανός έφερε τον ΠΑΟΚ γρήγορα στο 57-45, ενώ με τρίποντο του Μαργαρίτη η διαφορά έφτασε και στο +18, 68-51. Οι άμυνες ήταν αρκετά χαλαρές, όμως, και παρά τα καλάθια του Μπόγρη, το Ρέθυμνο με «ζεστούς» Καλαμπόκη, Ράιτ και Εζιούκου επέστρεψε στο ματς πλησιάζοντας στους επτά (80-73) στα μέσα της τελευταίας περιόδου, ενώ δύο λεπτά πριν το φινάλε ήταν στο -6 (85-79). Το τρίποντο του Χαραλαμπίδη στο τελευταίο λεπτό έγραψε το 91-82 και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς για τον ΠΑΟΚ παρά τις προσπάθειες του πεισματάρη Ράιτ.

Δεκάλεπτα: 16-23, 45-41, 73-58, 97-90.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 12, Κούπερ 7, Χαραλαμπίδης 9, Τσόχλας 5, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 11, Δέδας 13, Μαργαρίτης 13, Καλλές 2, Μπόγρης 15, Κασελάκης 10, Λιάπης.

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 9, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 5, Αγγελόπουλος, Ράιτ 31, Καλαμπόκης 21, Κανονίδης 2, Σίννης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 20, Ντρτσα, Γκάμπριελ 2.

Διαιτητές: Τανατζής, Σώμος, Διαμαντής.Πηγή: sport-fm.gr