Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014

Ποια παραμονή; Πλέι οφ!!

Ακάθεκτο συνέχισε το… τρένο της Κηφισιάς. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν στην έδρα τους του Άρη (81-74) και μπορούν αντί για… παραμονή να ονειρεύονται πλέι οφ!

Ποια παραμονή; Πλέι οφ!
Συνέχισε την εξαιρετική της πορεία στην Α1 μπάσκετ των ανδρών η Νέα Κηφισιά. Οι νεοφώτιστοι πήραν μεγάλη νίκη στην έδρα τους με αντίπαλο τον Άρη, επικρατώντας με 81-74 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Για την ακρίβεια οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και είναι έτοιμοι να… επαναπροσδιορίσουν τους στόχους τους.

Η ΑΕΝΚ με την ένατή της νίκη και 25 πλέον βαθμούς μπορεί να… ηρεμήσει όσον αφορά στην υπόθεση παραμονή και να κοιτάξει «ζεστά» τα πλέι οφ. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Άρη μετά από αυτή από τον ΠΑΟΚ.

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους και σε αυτό το ματς ο Δημήτρης Τσαλδάρης. Ο Μούρτος με 14 πόντους πρώτος σκόρερ των «κίτρινων».

Κάκιστο ξεκίνημα για τον Άρη. Οι «κίτρινοι» έδειξαν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο τετράλεπτο της αναμέτρησης (8-6) καθώς στη συνέχεια η δυσλειτουργία τους στην άμυνα, η αδυναμία τους στο ριμπάουντ (14-6) και τα λάθη τους (4-0) επέτρεψαν στην Κηφισιά όχι μόνο να διατηρεί τα ηνία αλλά να χτίσει και διαφορά. Συγκεκριμένα η ΑΕΝΚ κατάφερε να φτάσει σε νταμπλ σκορ (32-16) στο τέλος της περιόδου. Βελτίωσε την εικόνα στου παρκέ στη συνέχεια ο Άρης. Παρά την αστοχία τους από τα 6,75μ. (1/8, 13%) και τα 10 λιγότερα ριμπάουντ (23-13) οι «κίτρινοι» με επιμέρους 19-10 μείωσαν σε 42-35. Οι γηπεδούχοι πάντως με μικρή αντεπίθεση στο τέλος του πρώτου μέρους και μικρό σερί 4-0 κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (46-35).

Και είχε και… χειρότερα για τους Θεσσαλονικείς. Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν για τους παίκτες του Μίνιτς και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω ακόμα και με 19 πόντους (58-39). Μείωσαν πάντως σε 60-44 στο τέλος της περιόδου. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο δεκάλεπτο που απέμενε και με επιμέρους 13-3 χάρις σε κρεσέντο από τα 6,75μ. μείωσαν στους έξι (63-57), ενώ τρία λεπτά πριν το φινάλε βρέθηκαν στο -4 (66-62). Στο χρόνο που απέμενε όμως ο Άρη έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις. Αντιθέτως η ΑΕΝΚ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και με μίνι ξέσπασμα έφτασε σε ακόμα μία επικράτηση με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 32-16, 46-35, 60-48, 81-74

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 10 (2), Λιακόπουλος 10 (5 ασίστ), Κρόκερ 17 (1), Κομποδιέτας, Σιούτης, Γκάρετ 5 (8 ριμπάουντ), Γουντς 4, Τσαλδάρης 18 (4), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 8 (7 ριμπάουντ), Μπάρλος 7 (1)

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 2, Χαντ, Πελεκάνος 10 (6 ριμπάουντ), Γκίκας 2, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 12 (8 ριμπάουντ), Μούρτος 14 (4), Αθηναίου 12 (1) Πηγή: sport-fm.gr