Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014

Έκαναν... βόλτα οι «μαυρόγατες»

Μεγάλη νίκη, 3-0, στο ντέρμπι μίσους απέναντι στη Νιουκάστλ πήρε η Σάντερλαντ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και έβαλε «θεμέλια» για παραμονή. Νίκη «ανάσα» και για τη Γουέστ Χαμ απέναντι στη Σουόνσι (2-0).

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τη Σάντερλαντ, που έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ», επικρατώντας με σκορ 3-0 της Νιουκάστλ, στην πρεμιέρα της 24ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «μαυρόγατες» έβαλαν σε διάστημα τριών λεπτών τα θεμέλια της μεγάλης τους νίκης απέναντι στης «καρακάξες». Ο Μπορίνι στο 19ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0, ενώ στο 22’ ο Τζόνσον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που ήταν και το απόλυτο αφεντικό στο ντέρμπι «μίσους». Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κόλμπακ στο 80ο λεπτό.

Έτσι, η ομάδα του Πογιέτ, με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, έφτασε τους 24 βαθμούς και κατάφερε να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ η Νιούκαστλ έχασε την ευκαιρία να φτάσει τη Γιουνάιτεντ στην 7η θέση και έμεινε στην 8η με 37.

Στον δρόμο της Σάντερλαντ και η Γουέστ Χαμ. Τα «σφυριά» επικράτησαν άνετα εντός έδρας απέναντι στη Σουόνσι με σκορ 2-0 και πήραν μεγάλη βαθμολογική «ανάσα».

Το προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε στο 26ο λεπτό ο Νόλαν έπειτα από ασίστ του Κάρολ. Ο υψηλόσωμος επιθετικός ήταν δημιουργούς και του δεύτερου τέρματος της ομάδας του, όταν με κεφαλιά έδωσε στον Νόλαν και το δεύτερο τέρμα της Γουέστ Χαμ στο 45’.

Το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, παρά την προσπάθεια των «κύκνων» να αντιδράσουν από το 59’ και μετά όταν ο Κάρολ άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, αφού αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα.