Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014

Έρχεται με φόρα η Εφές!!

Τη δεύτερη σερί νίκη της στο Top 16 της Ευρωλίγκας πέτυχε η Αναντολού Εφές, αφού επικράτησε με 72-66 της Λαμποράλ Κούτσα στη χώρα των Βάσκων κι έρχεται φορτσάτη για το ματς με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Έρχεται με φόρα η Εφές!
Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Λαμποράλ Κούτσα εξαφανίστηκε από το γήπεδο κι έτσι η Αναντολού Εφές κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από τη χώρα των Βάσκων με 72-66.

Η ομάδα του Αγγέλου πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της για το Top 16 της Ευρωλίγκας κι έρχεται με φόρα για το ματς με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ την επόμενη αγωνιστική (13/02).

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Πλάνινιτς με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Ποέτα με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ

Με μπροστάρηδες τους Πλάις και Ερτέλ η Λαμποράλ Κούτσα ξεκίνησε καλύτερα από την Εφές και κατάφερε σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου να διατηρεί ένα προβάδισμα φτάνοντας στο τέλος της με +7, 27-20.

Η δεύτερη περίοδος ανήκει στους Τούρκους, οι οποίοι με ένα σερί 9-0 πήραν προβάδισμα, 29-27. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το πλεονέκτημά τους και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 37-34.

Με 6-0 σερί για την Αναντολού ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο και τη διαφορά να πηγαίνει στους 9 πόντους (43-34). Στη συνέχεια οι παίκτες του Αγγέλου δεν είχαν πρόβλημα να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +13 (63-50).

Την αντεπίθεσή τους έκαναν οι γηπεδούχοι για να μπορέσουν να γυρίσουν το ματς, μειώνοντας τη διαφορά στους 6 (68-62) τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι Βάσκοι όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο κι έτσι οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 72-66.

Τα δεκάλεπτα:27-20, 34-37, 50-63, 66-72

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 5, Ποέτα 9, Βαν Όοστρουμ, Χάμιλτον 10, Ντιόπ, Χόντζ, Σαν Εμετέριο 5, Πλάις 14, Ερτέλ 13, Γέλινεκ 7, Κωσέ 3.

Αναντολού Εφές (Αγγέλου): Μπαλμπάι 2, Οσμάν, Βασιλειάδης 15 Μπατούκ 5, Γκονλούμ 3, Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς 8, Ουλουμπάι, Γκόρντον 12, Πλάνινιτς 12, Κοσούτ, Μπιέλιτσα 15.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Πατέρνικο, Παπαπέτρου. Πηγή: sport-fm.gr