Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014

Σούπερ δεκατριάρι!!

Την εξαιρετική φετινή της πορεία στην Α1 μπάσκετ των ανδρών συνέχισε η νεοφώτιστη Νέα Κηφισιά η οποία επικράτησε στην έδρα της του ΑΓΟΡ με 84-76, πετυχαίνοντας τη 13η νίκη της.

Σούπερ δεκατριάρι!

Η ΑΕΝΚ δεν αντιμετώπισε δυσκολία απέναντι στο Ρέθυμνο, επικράτησε στην Κηφισιά με 84-76, στο πλαίσιο της 23 ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών και πέτυχε τη 13η φετινή της νίκη που τη διατηρεί στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν το πάνω χέρι από την αρχή του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο, είχαν κορυφαίο τον Τσαλδάρη με 20 πόντους.

Καλό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Κρατώντας τον ΑΓΟΡ στους πέντε πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο και έχοντας έλεγχο του ρυθμού προηγήθηκαν με 14-5. Και δεν σταμάτησαν εκεί. Παρά τα αρκετά τους λάθη (6), η απόλυτη κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (14-3) τους επέτρεψε να βρεθούν στο +13 (24-11) με τους Κρητικούς να μειώνουν σε 24-14. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τα ποσοστά τους, ανάγκασαν και πάλι σε σφάλματα τη Νέα Κηφισιά και πλησίασαν στο καλάθι, 28-26. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, πάντως, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμα τους και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους 43-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΓΟΡ κατάφερε να πάρει τη μάχη των ριμπάουντ, λίγο όμως τον βοήθησε καθώς η ΑΕΝΚ βρήκε λύσεις φτάνοντας ακόμα και στο +15 (63-48) δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Αντεπιτέθηκαν στο χρόνο που απέμενε οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη μειώνοντας με επιμέρους 6-1 σε 64-54. Και δεν σταμάτησαν εκεί φτάνοντας στο -5 (75-70). Στη συνέχεια όμως ξέμειναν από ενέργεια και δυνάμεις με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στην επικράτηση και το τελικό 84-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 43-35, 64-54, 84-76

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 13 (8 ασίστ), Κομποδιέτας, Σιούτης 2, Ψαθάς 16 (6 ριμπάουντ), Γκάρετ 2, Πετροδημόπουλος, Γουντς 11, Τσαλδάρης 20 (5), Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 13 ( 6 ριμπάουντ), Μπάρλος 5 (6 ριμπάουντ)

ΑΓΟΡ (Καλαφατάκης): Χαρτ 5 (1), Καλλινικίδης 4, Κουμπούρας 2, Ράιτ 11 (1), Καλαμπόκης 9 (1), Κανονίδης, Σίνης 8 (2), Λάτοβιτς 3, Εζιούκου 10, Ντρτσα 14 (2), Γκάμπριελ 10Πηγή: sport-fm.gr