Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014

Ναπολιτάνικο «χαστούκι» σε Γιουβέντους!!

Μετά από αήττητο σερί 22 αγώνων στη Serie A η Γιουβέντους βρήκε το… μάστορά της. Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Νάπολι επικράτησε 2-0 και έβαλε «φωτιά» στη μάχη του Ch. League.

Ναπολιτάνικο «χαστούκι» σε Γιουβέντους
Μπορεί να παραμένει το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο και οι ελπίδες της για πρωτάθλημα να μην τίθενται σε κίνδυνο, όμως το γόητρο της Γιουβέντους δέχθηκε ισχυρό πλήγμα στο «Σαν Πάολο».

Πολύ καλύτερη των «μπιανκονέρι», η Νάπολι επικράτησε 2-0 και βρίσκεται στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος και στο -6 από τη Ρόμα, έχοντας όμως κι ένα ματς παραπάνω.

Το ξεκίνημα των «παρτενοπέι» ήταν εκρηκτικό και στο πρώτο 20λεπτο το μόνο που τους εμπόδισε να σκοράρουν ήταν οι εξαιρετικές επεμβάσεις του Μπουφόν και η σωστή απόφαση του διαιτητή να μην μετρήσει γκολ Χάμσικ στο 7’, αφού ο Σλοβάκος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Μισή ώρα αργότερα –κι ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται πως και σε αυτήν τη φάση ο σκόρερ ήταν ακάλυπτος- ο Καγιεχόν βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας μετά από εξαιρετική πάσα του Ινσίνιε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπουφόν είχε αρκετή δουλειά. Στο 59’ με τη βοήθεια του δοκαριού κατάφερε να βγάλει φάουλ του Γκουλάμ, αλλά δεν είχε καμία απάντηση στο «ξερό» σουτ του Μέρτενς στο 81’, με τον Βέλγο να πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Γιουβέντους στο πρωτάθλημα μετά από εκείνο το 4-2 από τη Φιορεντίνα την 8η αγωνιστική.