Σάββατο 19 Ιουλίου 2014

Το θρίλερ στην Ισπανία!!

Σε έναν αγώνα θρίλερ, που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Σενέ, η Ισπανία νίκησε 50-46 τη Γαλλία και πέρασε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει Ελλάδα ή Κροατία.

Το θρίλερ στην Ισπανία
Η δύναμη και οι σκληρές άμυνες ήταν το χαρακτηριστικό του αγώνα από το ξεκίνημά του, κάτι που μαρτυρά και το πολύ χαμηλό σκορ. Οι «τρικολόρ» είχαν στο πρώτο μέρος μια μικρή διαφορά που δεν ξεπέρασε τους πέντε πόντους (23-28), αλλά οι Ίβηρες αντεπιτέθηκαν κι έξι λεπτά πριν το τέλος ξέφυγαν με 40-34. Ήταν η σειρά της Γαλλίας για ανατροπή, καθώς πέρασε μπροστά (43-44) με δύο λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Με το σκορ στο 47-46 και 22’’ πριν το τέλος ο Σενέ έκλεψε την μπάλα, αλλά προσγειώθηκε άσχημα στο παρκέ και τραυμάτισε τον αριστερό του βραχίονα. Ο Ντίαθ είχε 1/2 βολές στο φάουλ που του έγινε με την επαναφορά, ο Τζαϊτέ έχασε την μπάλα στην επίθεση και όλα κρίθηκαν υπέρ της Ισπανίας.

Δεκάλεπτα: 10-11, 23-23, 36-32, 50-46.
Ισπανία (Πονσαρνάου): Πάουλι 6 (2), Βιθέδο 5 (1), Μπριθουέλα, Σανς 2, Γκ. Ερνανγκόμεθ 11, Ντίαθ 14 (2), Σάιθ 4, Αμπάλδε 7 (1), Νογκές 1.
Γαλλία (Τουπάν): Ρόζενφελντ, Λεσόρτ, Σενέ 11 (1), Ποντάνς, Λαμπάνκα (3), Μπουτέιγ 11 (1), Λουβάβου, Σασάνγκ 1, Νταλό, Μπιόγκ, Τζαϊτέ 10, Γιαμπουσέλε 4.
Πηγή: sport-fm.gr