Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου 2014

Ομάδα των… δύο ηπείρων!!

Η Μακάμπι είναι ομάδα του λαού, αλλά η Φλαμένγκο κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο νικώντας τους πρωταθλητές Ευρώπης με 90-77 κι ανατρέποντας το -3 του πρώτου αγώνα.

Ομάδα των… δύο ηπείρων
Το Διηπειρωτικό Κύπελλο δεν έμεινε στην Ευρώπη… Η Φλαμένγκο επικράτησε 90-77 της Μακάμπι Τελ Αβίβ κι ανατρέποντας το -3 του προ διημέρου αγώνα των δύο ομάδων έφτασε στον τίτλο που πέρσι είχε φέρει στη Γηραιά Ήπειρο ο Ολυμπιακός.

Οι Βραζιλιάνοι, που έπαιζαν στο «σπίτι» τους, ήταν καλύτεροι από την αρχή φτάνοντας και σε διψήφια διαφορά, ενώ η ομάδα του Γκάι Γκούντες (που έπαιζε χωρίς τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη) έδειχνε να περιμένει τα πάντα από τον Τζέρεμι Πάργκο (31π.). Λαπροβιτόλα με 24 και Μεγίνσε με 22 ξεχώρισαν από τους νικητές.

Δεκάλεπτα: 27-25, 46-36, 64-61, 90-77.

Φλαμένγκο: Χέρμαν 8, Μασάδο 5, Λαπροβιτόλα 24, Μεγίνσε 22, Βιέιρα 9, Μπενίτε 8, Ντο Νασιμιέντο 9, Φελίσιο 1, Κάρακτερ 4, Λόριο, Σάια.

Μακάμπι: Πάργκο 31 (7 ασίστ, 6 ριμπ.), Ραντλ 6, Πνίνι 10, Λάντσμπεργκ 7, Μάριτς 4, Χέινς 15, Σμιθ 2, Τάιους 4, Κοέν 1, Λίνχαρτ, Οχαγιόν.*Πηγή: sport-fm.gr*