Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου 2014

Σαμπντόρια ή απλά… αφεντικό!! (video)

Ξύλο, καυτή ατμόσφαιρα και στο τέλος… Σαμπντόρια. Η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς πήρε το ντέρμπι της Γένοβας επικρατώντας στο «Λουίτζι Φεράρις», 1-0, απέναντι στην Τζένοα.

Σαμπντόρια ή απλά… αφεντικό! (video)

Η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς πήρε το ντέρμπι της πόλης επικρατώντας 1-0 της τυπικά γηπεδούχου Τζένοα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Serie A.

Το «Λουίτζι Φεράρις»… έβραζε, τα νεύρα ήταν στην τσίτα και το ματς δεν είχε πολλές φάσεις. Οι δύο μονομάχοι είχαν από ένα ημίχρονο την υπεροχή, όμως η «Σαμπ» ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι οδήγησαν το ματς στα μέτρα τους στο δεύτερο 45λεπτο και έκαναν τη ζημιά με τον Γκαμπιαντίνι, που με έξυπνη εκτέλεση φάουλ στο 75’ άνοιξαν το σκορ. Η Τζένοα παρά την πίεση που άσκησε στο φινάλε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βιβιάνο, που κράτησε την ομάδα του όρθια στο 87’ όταν έδιωξε εξαιρετικά δύσκολη κεφαλιά του Πινίγια.

Έτσι, η Σαμπντόρια πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στo πρωτάθλημα και σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς. Αντίθετα, οι «ροσομπλού» έμειναν στην 10η με μόλις 5.