Πέμπτη 8 Ιανουαρίου 2015

Αδίκησε τον εαυτό του ο ΠΑΟΚ!!

Η επιθετική… καθίζηση του ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο του κόστισε την ήττα από τη Λιμόζ με 71-59, στην πρεμιέρα του στους «32» του Eurocup. Μόνο ο Μπρέμερ «διασώθηκε» από το «Δικέφαλο του Βορρά».

Αδίκησε τον εαυτό του ο ΠΑΟΚ
Τα… χάλασε στο τέλος ο ΠΑΟΚ! Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου τα πήγαινε καλά για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέταρτο σκόραρε με το… σταγονόμετρο και έτσι γνώρισε την ήττα από τη Λιμόζ με 71-59, στο πρώτο παιχνίδι για τους «32» του Eurocup.

Κορυφαίος από το «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Τζέι Αρ Μπρέμερ με 16 πόντους, ενώ για τους «λιμουζό» τη μεγαλύτερη «ζημιά» έκανε ο Μπατίστα με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Δυνατά και με «ορεξάτο» τον Τζέι Αρ Μπρέμερ ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ την αναμέτρηση, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (4-8) και φτάνοντάς το ακόμα και στο +5 (6-11). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου «κόλλησαν» στην επίθεση και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Λιμόζ, η οποία αρχικά έφερε το ματς στο καλάθι (11-13) με πρωταγωνιστή τον Μπατίστα, ενώ ο Καμαρά στο τέλος διαμόρφωσε το 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς ήταν ντέρμπι, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν σε θέση να πάρει κάποια διαφορά (19-19). Δέδας, Κάρτερ και Μαργαρίτης «τραβούσαν» στο σκοράρισμα για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, ωστόσο η γαλλική ομάδα έβρισκε και εκείνη λύσεις στην επίθεση, με το τέλος το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν στο ισόπαλο 31-31.

Με τους Κάρτερ, Λάνγκφορντ και Μπρέμερ ο ΠΑΟΚ πήγε για πρώτη φορά στο +6 (33-39) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο η κακή άμυνα των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου έδωσε την ευκαιρία στη Λιμόζ να μειώσει στον πόντο (38-39). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν ξανά πόντο-πόντο (47-47). Όμως, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου οι «λιμουζό» πήραν εκ νέου το προβάδισμα (49-47) και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των φιλοξενούμενων το σκορ έκλεισε με το υπέρ τους 51-47.

Τα σοβαρά προβλήματα του ΠΑΟΚ στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε η Λιμόζ, καθώς όχι μόνο διατηρούσε το προβάδισμά της, αλλά έφτασε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (63-51), με το «Δικέφαλο του Βορρά να μετρά μόλις τέσσερις πόντους σε πέντε λεπτά στην τέταρτη περίοδο. Πλέον, η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, η οποία γνώρισε την ήττα με το τελικό 71-59.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 51-47, 71-59.

Λιμόζ: Σμιθ 8(2), Βέστερμαν 5, Καμαρά 2, Μπατίστα 21, Ζελαμπάλ 4, Αμαγκού 2, Μόερμαν 12, Κάρι 9(1), Μπουνγκού 2, Ζερμπό 6.

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 10(2), Λιάπης, Κάρτερ 10(2), Κακαρούδης 1, Τσόχλας 2, Δέδας 7(1), Μαργαρίτης 4, Κώττας 2, Όντουμ 3(1), Βον 2, Μπρέμερ 16(3), Σαλούστρος 2 *Πηγή: sport-fm.gr*