Δευτέρα 23 Φεβρουαρίου 2015

Απόδραση από το... Αλκαζάρ!!

Με μεγάλο διπλό έφυγε ο Ολυμπιακός Βόλου από τη Λάρισα, αφού επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ και βρέθηκε στο -1 από την τρίτη θέση. Διακοπή 25' στο παιχνίδι, λόγω επεισοδίων από οπαδούς των γηπεδούχων.

Απόδραση από το... Αλκαζάρ!

Καλύτερα μπήκαν οι παίκτες του Παναγιώτη Τζαναβάρα στο παιχνίδι, έχοντας τον έλεγχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όπου, όμως, δεν κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται καλά.

Δυνατότερα μπήκε η ΑΕΛ και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπόγιοβιτς να πετυχαίνει γκολ, με το διαιτητή, ωστόσο, να μην το μετρά, λόγω οφσάιντ του Σέρβου.

Το γκολ τελικά ήρθε, όμως, για τον Ολυμπιακό Βόλου. Στο 52', σε εκτέλεση φάουλ, ο Γιαλούσης βρήκε τον Μπάρμπα, με τον τελευταίο να κάνει το 1-0 με κεφαλιά.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, όμως στο 73' η δουλειά τους έγινε δυσκολότερη, καθώς έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πινδώνη, ενώ, επτά λεπτά αργότερα, το παιχνίδι διεκόπη για 25', λόγω επεισοδίων.

Οπαδοί της Λάρισας κινήθηκαν προς την εξέδρα των φιλοξενούμενων, με την αστυνομία να κάνει χρήση δακρυγόνων. Η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική και ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει προσωρινά τον αγώνα. Ωστόσο, στη συνέχεια, ξανά φίλαθλοι των γηπεδούχων άρχισαν να πετάνε καθίσματα στον αγωνιστικό χώρο, με το διαιτητή και τους Βολιώτες να φεύγουν για τα αποδυτήρια.

Αφού ηρέμησε η κατάσταση, το παιχνίδι συνεχίστηκε, με την ΑΕΛ, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, να φτάνει κοντά στην ισοφάριση, με τον Πίντο να πιάνει ένα δυνατό σουτ στο 92' μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Το παιχνίδι τελείωσε και η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου πήρε το πολυπόθητο "τρίποντο", προσπέρασε τη Λάρισα και ανέβηκε στην τέταρτη θέση, μόλις ένα βαθμό πίσω από την τρίτη Ζάκυνθο.

Λάρισα: Αποστολίδης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Καρανίκας (46' Ένγκεσάν), Νεμπεγλέρας, Μπανούσης, Πινδώνης, Ελιομάρ (60' Ρίστοβιτς), Σερτζίνιο, Μπόγιοβιτς

Ολυμπιακός Βόλου: Ρίζος, Ζέρης, Ρόκας, Νικολιάς (81' Μακρυδημήτρης), Μπουτζίκος, Τριανταφυλλάκος, Γιαλούσης, Μπάρμπας, Μπεριάν, Θέος (58' Κυζιρίδης), Διαμαντόπουλος (66' Μπαλντοβάλιεφ)