Δευτέρα 23 Φεβρουαρίου 2015

Ο Γκασόλ δεν… μασάει από διαφορές!!

Με τον Μαρκ Γκασόλ να είναι εξαιρετικός, οι Γκρίζλις ανέτρεψαν την διαφορά των 13 πόντων στην 4η περίοδο και νίκησαν 98-92 τους Μπλέιζερς.

Ο Γκασόλ δεν… μασάει από διαφορές!
Είσαι πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά στην τελευταία περίοδο… Τα παρατάς; Αν είσαι οι Γκρίζλις και ο Μαρκ Γκασόλ, η απάντηση είναι αρνητική! Έτσι κι έγινε και τα ξημερώματα στις ΗΠΑ και η ομάδα από το Μέμφις πήρε την εκτός έδρας νίκη 98-92 απέναντι στο Πόρτλαντ.

Ο Ισπανός σέντερ ήταν εξαιρετικός και με μια σειρά από σημαντικά καλάθια έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη στους Γκρίζλις. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ανεξήγητη… απόσυρση του Στοτς στον πάγκο, όταν εκείνος είχε 4/4 στα τρίποντα, αλλά και την αγωνιστική πτώση του Λιλαρντ, κράτησαν πέντε λεπτά χωρίς πόντο τους γηπεδούχους και τελικά έφτασαν στη νίκη.

Την ίδια στιγμή στην Ιντιάνα οι Πέισερς έφταναν σε μια μεγάλη νίκη 104-98 με τον Στάκεϊ να πετυχαίνει 30 πόντους και να είναι από τους καλύτερους στο παρκέ. Από τους καλύτερους γιατί οι ηττημένοι είχαν τον Τόμσον σε εξαιρετική ημέρα με 39 πόντους. Καθοριστική η αρχή της τελευταίας περιόδου στο παιχνίδι στην οποία οι Πέισερς πέρασαν μπροστά στο σκορ αλλά διατηρώντας το… κεφάλι μέχρι το τέλος.

Μεγάλη η νίκη που πέτυχε και η Θάντερ απέναντι στους Νάγκετς. Ο Ντουράντ δεν αγωνίστηκε λόγω μιας επέμβασης που έκανε στο πόδι, αλλά η ομάδα της Οκλαχόμα δεν επηρεάστηκε καθόλου. Ο Γουέστμπρουκ ήταν και πάλι αρκετά καλός, και με 21 πόντους οδήγησε την ομάδα του στην τελική επικράτηση, το έκτο σερί καλό αποτέλεσμα στα τελευταία της παιχνίδια.