Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015

Ένα ήταν αρκετό!!

Εξαιρετικά δύσκολη αποδείχθηκε για τη Σπόρτινγκ η εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μαρίτιμο, με τα «λιοντάρια» να επικρατούν δύσκολα 1-0 χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Σίλβα.

Ένα ήταν αρκετό
Μεγάλη αντίσταση γνώρισε η Σπόρτνινγκ μέσα στην έδρα της Μαρίτιμο, με την ομάδα της Λισαβόνας να καταφέρνει να επικρατεί πολύ δύσκολα 1-0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του Πορτογαλικού πρωταθλήματος. Νίκη σωτηρίας για Ακαντέμικα. «Βυθίζονται» Πενιαφέλ και Ζιλ Βιθέντε.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι των «λιονταριών» με τη Μαρίτιμο, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ευκαιρίες σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ωστόσο, το παιχνίδι κρίθηκε από την άσπρη βούλα, με τον Αντριέν Σίλβα να ευστοχεί στο 32’ και να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ ης αναμέτρησης.

Μεγάλη νίκη στην προσπάθεια της παραμονής της πέτυχε η Ακαντέμικα, που επικράτησε 2-1 της Νασιονάλ μέσα στην έδρα της και βρέθηκε στο +3 από τν επικίνδυνη ζώνη.

Ο Πάουλο άνοιξε το σκορ στο 29’, ενώ στο 85’, ο Μινέιρο «κλείδωσε» το παιχνίδι για τους γηπεδούχους κάνοντας το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν σε 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ματίας να σκοράρει με πέναλτι.

Στον πάτο της βαθμολογίας παρέμεινε η Πενιαφέλ που ηττήθηκε 2-0 μέσα στην έδρα της από την Ρίο Άβε. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύο γκολ στο φινάλε, με τους Ντελ Βάλε και Κοκά να σκοράρουν στο 85’ και 90’ αντίστοιχα.

Μόνη στην προτελευταία θέση έμεινε η Ζιλ Βιθέντε που γνώρισε εντός έδρας ήττα από τη Μορεϊρένσε με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Φερνάντες στο 78’.