Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015

«Δήμιος» στο ΣΕΦ, «δήμιος» και στην Τουρκία!!

Με δύο εύστοχες βολές του Γκάουντλοκ στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Μπουγιουκσεχίρ με 91-89!

«Δήμιος» στο ΣΕΦ, «δήμιος» και στην Τουρκία!
Με τέτοιον Γκάουντλοκ δεν χάνει! Μετά την αναμέτρηση στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό, ο Αμερικανός γκαρντ με δύο εύστοχες βολές στα 21’’ πριν το τέλος της παράτασης, έδωσε τη νίκη με 91-89 στη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ επί της μαχητικής Μπουγιουκσεχίρ.

Στους 24 πόντους σταμάτησε ο παίκτης της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να είχε 16. Από τους ξεχώρισε ο Τζένκινς με 19 πόντους, ενώ ο παλιός γνώριμος των ελληνικών γηπέδων, Ζακ Ράιτ, έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό είχε πετύχει στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης η Μπουγιουκσεχίρ, καθώς ήταν μπροστά σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκειά του! Η Φενέρ πήρε το προβάδισμα (78-78) με δύο βολές του Μπιέλιτσα στα 16’’, όμως ο Ζακ Ράιτ με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο έστειλε το ματς στην παράταση (78-78)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο μέχρι το 81-81, όταν ο Σαβάς έστειλε την ομάδα του Ζοτς στο +3 (84-81), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Έκτοτε, η Φενέρ ένα προβάδισμα ασφαλείας, αλλά στα 50’’ πριν τη λήξη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 89-89! «Λυτρωτής» για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκάουντλοκ, καθώς με δύο εύστοχες βολές στα 21’’ πριν το τέλος, διαμόρφωσε το 91-89!

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 39-45, 56-64, 78-78 κ.α., 91-89.