Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015

Την έκανε τη… δουλειά της η Λιόν!!

Απ’ όλα είχε το ντέρμπι, μόνο το γκολ έλειπε! Σε ένα ματς με αποβολή, δοκάρια και μεγάλες αποκρούσεις, Μαρσέιγ και Λιόν έμειναν στο 0-0, με τους «λιονέ» να πηγαίνουν στο +2 από τη δεύτερη Παρί!

Την έκανε τη… δουλειά της η Λιόν!
Ισοπαλία… χρυσάφι! Αφού δεν νίκησε, τουλάχιστον δεν έχασε η Λιόν! Οι «λιονέ» έμειναν στο 0-0 στο «Βελοντρόμ» με τη Μαρσέιγ και εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Παρί Σεν Ζερμέν, αύξησαν στους δύο βαθμούς τη διαφορά τους στην κορυφή!

Ωραίο παιχνίδι, με πολλή ένταση, νεύρα, ξύλο και φάσεις, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι δύο τερματοφύλακες. Με δέκα έμειναν στο τέλος οι Μασσαλοί, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μορέλ.

Με καλό ρυθμό και καλές φάσεις και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τους Ζινιάκ και Λακαζέτ να τις «σπαταλούν» για να ανοίξουν το σκορ, ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, χωρίς ωστόσο να απειληθούν αρκετά οι δύο εστίες, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του ματς είχε πέσει, με τις δύο ομάδες να προσέχουν κυρίως τα μετόπισθεν και να «χτυπούν» στην κόντρα. Στο 71’ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης, με τον Ζινιάκ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ουμτιτί, να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή και να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Λόπες.

Μάλιστα, στο 84’ οι Μασσαλοί σε μία πολύ περίεργη φάση έφτασαν μία… ανάσα από το γκολ. Ύστερα από κόρνερ, ο Οκάμπος έκανε την προβολή, με την μπάλα περνά μεν τη γραμμή, αλλά τον παίκτη των γηπεδούχων να έχει κάνει «καθαρό» φάουλ στον τερματοφύλακα των «λιονέ». Πάντως, ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν έδωσε ούτε το ένα, ούτε το άλλο, αλλά «παίζετε»!

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μορέλ άφησε τους γηπεδούχους με δέκα, καθώς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα ύστερα από «δολοφονικό» τάκλιν στον Γκοναλόν. Στο 89’ ήταν η σειρά της Λιόν να… αγγίζει το προβάδισμα, αλλά ο Μανταντά έδιωξε δύσκολα το σουτ του Τολισό. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι το ματς έμεινε στο 0-0.