Τρίτη 7 Απριλίου 2015

Ούτε Κέιν, ούτε Ζιρού... μόνο ο Γκλεν Μάρεϊ!! (vid)

Το gazzetta.gr παραθέτει τα στοιχεία εκείνα που κάνουν τον Γκλεν Μάρεϊ της Κρίσταλ Πάλας, τον καλύτερο επιθετικό της Πρέμιερ Λιγκ αυτή τη στιγμή!
Τη δόξα των επιθετικών που είχαν συνηθίσει να... τραβούν πάνω τους όλα τα φώτα, κλέβει ο Γκλεν Μάρεϊ.
Ο επιθετικός της Κρίσταλ Πάλας, πέτυχε το πρώτο από τα δύο γκολ των «αετών» στη σπουδαία επικράτηση επί της Μάντσεστερ Σίτι, το βράδυ της Δευτέρας, στο «Selhurst Park», για να βρει το δρόμο για τα δίχτυα για πέμπτη φορά στα τελευταία ισάριθμα ματς και ν' αποτελεί αυτή τη στιγμή τον... killer του κορυφαίου πρωταθλήματος!
Ούτε Ρούνεϊ, ούτε Ντιέγκο Κόστα, ούτε Ζιρού, ούτε Κέιν...
Με μόλις οχτώ συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα και μεγάλη περίοδο απουσίας από τον περασμένο Αύγουστο μέχρι και την έλευση του νέου έτους, ο 31χρονος άσος έχει καταφέρει στα τελευταία πέντε παιχνίδια να σκοράρει ισάριθμες φορές, μένοντας ωστόσο δίχως γκολ στη νίκη (3-1) επί της ΚΠΡ, στις 14/3.
Πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην ήττα (2-1) από την Άρσεναλ στις 21/2, σκόραρε δις στον εκτός έδρας θρίαμβο (3-1) επί της Γουέστ Χαμ, ενώ, πριν από το χθεσινοβραδινό γκολ στη Σίτι, είχε βοηθήσει και στο 2-1 στο «Μπριτάνια».
Με αυτά τα πέντε γκολ, λοιπόν, σε 446 λεπτά συμμετοχής, μετράει πλέον ένα τέρμα κάθε 89,2 αγωνιστικά λεπτά, για ν' αποτελεί αυτή τη στιγμή τον καλύτερο stiker της Πρέμιερ Λιγκ!