Δευτέρα 11 Μαΐου 2015

Το γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο!!

Μπορεί η Σέλτικ να ήταν αδιάφορη βαθμολογικά, όμως αυτό δεν την εμπόδισε στο να φύγει νικήτρια από την έδρα της Αμπερντίν (1-0), πανηγυρίζοντας έτσι τον φετινό της πρωτάθλημα με τον καλύτερο τρόπο.

Το γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο!
Τι και αν η Σέλτικ δεν είχε κανένα κίνητρο για να πάρει το παιχνίδι κόντρα στην –επίσης χωρίς κίνητρο- Αμπερντίν; Οι πρωταθλητές έδειξαν ότι δεν υπάρχει αδιάφορο παιχνίδι γι’ αυτούς και έτσι έφυγαν νικητές από την έδρα των «ντονς» με 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά σκληρό, με πολλές διακοπές και τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις, αντίθετα, να κάνουν φάουλ συνεχώς.

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και το δεύτερο 45λεπτο, με τη διαφορά όμως ότι η Σέλτικ, χάρη στην ποιότητά της, κατάφερε να εκμεταλλευτεί πλήρως μία αντεπίθεση και να σκοράρει στο 49’.

Ο Άρμστρονγκ έβγαλε μόνο του τον Μπράουν, ο οποίος με δυνατό σουτ από κοντά, έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια τα φάουλ αυξήθηκαν με την Αμπερντίν να… θυμάται να απειλήσει στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα. Όπως ήταν λογικό, δεν σκόραρε και το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τους «καθολικούς» να πανηγυρίζουν το πρωτάθλημα που «κλείδωσαν» την προηγούμενη αγωνιστική με ακόμη μία νίκη κόντρα στους φετινούς διώκτες τους.