Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2012

Νίκησε και για το +1 η Γαλατά!!

Νίκησε και για το +1 η Γαλατά
Με τον Λούκσα Άντριτς να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ η Γαλατασαράι επικράτησε με σκορ 64-56 της Αναντολού Εφές και τώρα έρχεται στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στην τελευταία αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας, για να πάρει τη νίκη ή να μην ηττηθεί με πάνω από ένα πόντο.

Ο Κροάτης σέντερ τελείωσε το ματς με 15 πόντους, όσους είχε ο Σάσα Βούγιασιτς από την πλευρά των ηττημένων.

Από το πρώτο -κιόλας- δεκάλεπτο έδειξε τις ορέξεις της η Γαλατασαράι, καθώς είχε το προβάδισμα, το οποίο δεν έχασε ποτέ κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Μόνο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έδειξε πως μπορεί να κάνει κάτι η Αναντολού, με τον Σάσα Βούγιασιτς (50-45). Αλλά, η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (60-49), «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-32, 50-45, 64-56

Γαλατασαράι (Μαχμούτι): Σιπ 9 (1), Λάκοβιτς 9 (2), Κοκσάλ, Τοπάλογλου 2, Σούμπερτ 6 (2), Άντριτς 15, Μπούκερ, Αλντεμίρ 4, Λούκας 9 (1), Αρσλάν 8 (2), Οζέρ, Σάβοβιτς 2.

Αναντολού Εφές (Σαρίτσα): Μπαλμπάι, Κίνσεϊ 2, Τουντσερί 3 (1), Ακιόλ, Γκονλούμ, Μπατίστα 4, Βούγιασιτς 15 (2), Σαβάνοβιτς 4, Γκιουλέρ 7 (1), Λαφαγέτ 5 (1), Σιρίν, Μπάρατς 16.

πηγή: sportfm.gr