Πέμπτη 26 Απριλίου 2012

Στο... ρελαντί έπιασε 102!!

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε και πάλι τους 100πόντους και με το 102-71 έκανε το 2-0 στη σειρά με τον Κολοσσό, χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα.
Στο... ρελαντί έπιασε 102

Χωρίς τον Μάικ Μπατίστ ο Παναθηναϊκός έκανε και το δεύτερο βήμα για να βρεθεί στους τελικούς της Α1, καθώς ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να δημιουργήσει προβλήματα στην ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.
Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί, με την ομάδα της Ρόδου να αντέχει μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο καθώς στη συνέχεια το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Παναθηναϊκός έχοντας σε καλή μέρα τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +18 (51-33) έχοντας χτίσει ήδη την διαφορά για τη νίκη και το 2-0 στη σειρά.
Αν και ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει στη τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός στο τέλος πάλεψε για να φτάσει και σε αυτό το ματς τους 100 πόντους και τα κατάφερε. Με πρώτο σκόρερ τον Μάριτς που σημείωσε 16 πόντους, το Τριφύλλι έκανε το 2-0 με 102-71 και πλέον χρειάζεται τη νίκη στη Ρόδο το Σάββατο για να σφραγίσει το εισιτήριο για τους τελικούς.
Από την πλευρά των φιλοξενούμενων πάντως, ξεχώρισε ο Χάτεν με 17 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Τσάμης-Χαρίσης με 13.
Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-33, 72-46, 102-71

πηγή: sportdog.gr