Τρίτη 24 Απριλίου 2012

Σε… καλό του!!

Σε… καλό του
Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κολοσσό με 103-67,στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την ημιτελική φάση των play offs της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Ωστόσο η ξεκούραστη επικράτηση των «πράσινων» αποτελεί… δίκοπο μαχαίρι την ίδια ώρα που επιζητούν δυνατά τεστ ενόψει του Final 4 της Euroleague. Πονοκέφαλος για «Ζοτς» καθώς στην πρώτη περίοδο τραυματίστηκε ο Μάικ Μπατίστ.

Χρόνο σε όλους τους παίκτες του έδωσε ο Ομπράντοβιτς και όλοι τους σκόραραν, ενώ παράλληλα ο Σέρβος κόουτς είχε την ευκαιρία να δώσει ανάσες στον Διαμαντίδη.

Επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων, την Πέμπτη (26/04) στις 19:00 και πάλι στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη στην αρχική του πεντάδα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» δεν εμφανίστηκαν τόσο καλοί στην άμυνα, αλλά κυρίως στον τομέα των ριμπάουντ (2-8) με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με πέντε πόντους (11-16). Η είσοδος του 3-D στο παρκέ όμως στα μέσα της περιόδου βελτίωσε την εικόνα του «τριφυλλιού» που έτρεξε σερί 8-0 και ξαναπήρε προβάδισμα (17-16), το οποίο και φρόντισε να διατηρήσει μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (23-20). Τραυματίστηκε στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρηση ο Μάικ Μπατίστ ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο και θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία.

Με χορό… τριπόντων ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος στο ΟΑΚΑ. Οι γηπεδούχοι είχαν πρωταγωνιστή τον Καϊμακόγλου και δεν δυσκολεύτηκαν να ξεφύγουν με διψήφιο αριθμό πόντων (34-23). Σε αυτό βέβαια συντέλεσε και η καλή άμυνα των παικτών του «Ζοτς» που κράτησαν τους «θαλασσί» στους τρεις πόντους για τέσσερα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση και με τα οκτώ λάθη στα οποία υπέπεσαν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με 22 πόντους (53-31). Μείωσε με μία βολή ο Χαρίσης, 53-32, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το ημίχρονο. Όλους τους παίκτες του χρησιμοποίησε στο πρώτο μέρος ο Ομπράντοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός δεν … κατέβασε ρυθμούς. Συνέχισε αυτό που είχε ξεκινήσει στην δεύτερη περίοδο και με σερί 10-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 30 πόντους (63-33). Ο Κολοσσός αν και περιόρισε τα λάθη του (από τα 8 σε μόλις 1) δεν μπόρεσε να μειώσει με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν ακόμα και με +34 (78-44) και να τελειώνουν τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα 32 πόντων (82-50).

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκός να ξεφεύγει με 39 πόντους (89-50) αρχικά και να μην δυσκολεύεται στη συνέχεια να ξεπεράσει την 100άρα. Ο Ασημακόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 103-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 53-32, 82-50, 103-67

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 2, Λόγκαν 11 (1), Σάτο 6, Τσαρτσαρής 8 (1), Διαμαντίδης 6 (8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βουγιούκας 13, Καλάθης 8 (1), Σμιθ 9 (1), Καϊμακόγλου 13 (3), Γιασικεβίτσιους 12 (2)

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 3 (1), Χάτεν 4, Καλαϊτζής, Πάνος 9, Γεωργαλλής, Ασημακόπουλος 12, Μπόικιν 6, Χαρίσης 2, Τσάμης 10 (1), Χόπσον 19, Κομποδιέτας 2, Αυγενικός

πηγή: sportfm.gr