Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

Την «έκαψαν»

Ακόμα σκοράρει κατά της Μπέιρα Μαρ η Πόρτο. Οι «δράκοι» σάρωσαν με 4-0 την αντίπαλό τους στο «Ντραγκάο», στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Superliga και βρέθηκαν προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ένα αγώνα περισσότερο, όμως σίγουρα θα παραμείνουν, έστω και με παρέα στην κορυφή, στην προσπάθεια να κατακτήσουν και φέτος το πρωτάθλημα. Βέβαια, οι δυο φορές πρωταθλητές Ευρώπης θα πανηγυρίσουν μια πιθανή «γκέλα» της Μπενφίκα στην έδρα της Ακαντέμικα την Κυριακή. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και εξακολουθούν να βρίσκονται σε δύσκολη θέση.

Οι παίκτες του Βίτορ Περέιρα δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης και ήδη στο ημίχρονο προηγούνταν με 2-0, χάρη στα τέρματα των Τζάκσον στο 32΄και Βαρέλα στο 38’. Στην επανάληψη, το ωραίο πλασέ του Ροντρίγκεζ στο 47’και η καρφωτή κεφαλιά του Μαϊκόν στο 71’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η σύνθεση της Πόρτο: Ελτον, Ντανίλο, Μαϊκόν, Μανγκάλα, Αλεξ Σάντρο, Ατσου ( 56’ Κάστρο), Ντεφούρ, Μουτίνιο, Ροντρίγκεζ, Τζάκσον (74’ Κλέμπερ), Βαρέλα (63’ Ιτούρμπε)