Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

Δέχθηκε το δώρο η Μαγιόρκα! (vids)

Δέχθηκε το δώρο η Μαγιόρκα (vids)
Δώρο τη δεύτερη νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα έκανε η Βαλένθια στην Μαγιόρκα! Ένα λάθος του Ντιέγκο Άλβεζ και άλλο ένα της άμυνας των «νυχτερίδων» ήταν αρκετά για τους «νησιώτες» να φτάσουν άνετα στο 2-0 και να παραμείνουν υψηλά στη βαθμολογία.

Η Μαγιόρκα άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό του αγώνα με το τέρμα να πιστώνεται στο Βίκτορ, αλλά τον Άλβεζ να φέρει μεγάλη ευθύνη.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Πελεγκρίνο είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ποτέ δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν φάσεις για να ισοφαρίσουν. Αποτέλεσμα αυτής της ανικανότητας δημιουργίας φάσεων ήταν άλλο ένα λάθος της άμυνας της Βαλένθια να φέρει τον Αριθμέντι σε καλή θέση απέναντι στον Ντιέγκο Άλβεζ και να τον νικά στο 55ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 2-0

Με την νίκη αυτή η Μαγιόρκα έφτασε στους 11 βαθμούς, και στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τις Μάλαγα και Μπέτις. Αντίθετα, η Βαλένθια παρέμεινε στους πέντε βαθμούς, σε πέντε αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.