Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

Την «λύτρωσε» το πέναλτι!!

Την «λύτρωσε» το πέναλτι
Χρειάστηκε να φτάσει στο 59’ και να κερδίσει πέναλτι προκειμένου η Τβέντε να λύσει το «γόρδιο δεσμό» απέναντι στη Χέρενφεν. «Σφαλιάρα» για την Άλκμααρ, που αν και προηγήθηκε, τελικά έφυγε με… κατεβασμένο κεφάλι από την έδρα της Μπρέντα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1.

«Σκούρα» τα βρήκε στο γήπεδο της η Τβέντε. Αν και στα «χαρτιά» ήταν το μεγάλο φαβορί, μέσα στο γήπεδο όμως δεν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα. Αν και έχασε κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο τελικά, φτάσαμε στο 59’ για να ανοίξει το σκορ η γηπεδούχος ομάδα. Ο Τάντιτς δεν έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και να διώξει το άγχος από τους συμπαίκτες του. Δεν μπήκε άλλο γκολ και η Τβέντε πανηγύρισε το τρίποντο, έστω και αγχωτικά.

Στο άλλο παιχνίδι της ώρας, η Άλκμααρ υπέστη ένα μίνι «σοκ» στην έδρα της Μπρέντα. Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 34’ με τον Μάχερ, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Μέσα σε έξι λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 67’ ο Λούιξ και στο 73’ ο Ντε Ρούβερ «έγραψαν» το τελικό 2-1 υπέρ της Μπρέντα. Έτσι η μέχρι πρότινος προτελευταία της βαθμολογίας παίρνει σημαντική βαθμολογική… ανάσα, την ώρα που οι ηττημένοι συνεχίζουν να μην είναι σε καλή κατάσταση.