Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

Πάει σαν άλλοτε!

Πάει σαν άλλοτε
Μεσουράνησε τη δεκαετία του ’50 κατακτώντας τίτλους στη Γαλλία και συμμετέχοντας σε δύο τελικούς του Κυπέλλου Πρωταθλητριών αλλά στη συνέχεια έπεσε σε πολυετή λήθαργο με αποκορύφωμα τον υποβιβασμό της το 1979 στη δεύτερη κατηγορία.

Μετά από 33 ολόκληρα χρόνια η Ρεμς επέστρεψε στο κλαμπ των μεγάλων και κρίνοντας από το εξαιρετικό της ξεκίνημα, είναι αποφασισμένη να παραμείνει εκεί.

Αυτό δείχνει άλλωστε και το 2-0 επί της Νανσί με το οποίο έφτασε στους 10 βαθμούς στο Championnat.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 7' με τον Κουρτέ, ενώ με χτύπημα πέναλτι στο 61' ο Ντιέγκο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Παιχνίδι με φοβερό φινάλε έγινε στην Τουλούζη όπου η τοπική ομάδα υποδέχτηκε τη Ρεν. Οι φιλοξενούμενοι κράταγαν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο τερματοφύλακας της Τουλούζ, Αλί Αχαμαντά, με γυριστή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2.